Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno králík umí ? - řeč těla

Ačkoli je každý zakrslý králík individuálně odlišný , přece mají všichni vrozené způsoby chování společné všem králíků . Ve své přirozenosti se může králík nejlépe vyžít , pokud se může každý den proběhnout a pokud žije dál společně s ostatními králíky .

 

Přežití útěkem :

Neustálá bdělost a rychlý únik na bezpečné místo v případě hrozícího nebezpečí , taková je strategie přežití králíka divokého . Jeho nepřátelé číhají všude : ve vzduchu velcí draví ptáci , na zemi kuny nebo i když zřídka lišky , vlci a rysi . Navíc na ně mají políčeno psi a kočky . Nepřítelem největším je však člověk , který pomocí zbraní , fretek či smrtelných virů hubí celé kolonie , protože králíky považují za škůdce . Pouze díky své enormní přizpůsobivosti , velké plodnosti , hbitosti a plachosti dokázali králíci do dnes přežít . I nejkrotčejší zakrslý králík v sobě uvnitř nese dědictví svých divokých předků . Teprve , když se s přirozenými způsoby chování králíka seznámíte a budete je zohledňovat při zacházení se svým zvířetem , bude se u vás cítit bezpečně . Pokud jste ale získali zvíře vrozeně velmi plaché nebo bázlivé kvůli způsobu odchovu , musíte se smířit s tím , že jeho plnou důvěru nikdy nezískáte .

 

 

 

Zvukové projevy :

Pro přežití v přírodě museli králíci vyvinout chování maximálně tiché a nenápadné , aby nepřilákali nepřátele . Proto také domácí králíci vydávají jen málo zvuků a pokud nějaké , potom převážně v konfliktních situacích nebo při aktivitách spojených s pářením . 

Pištění :

Úzkostlivý nářek , kterým se projevují mláďata například když je poprvé vyndáte z hnízda , abyste je zkontrolovali . Také mládě položené mimo hnízdo může takhle úzkostlivě pískat .

Reptání :

Krátké a rychlé po sobě následující projevy nespokojenosti . Takhle reptá například králík vrácený po výběhu zpět do klece .

Bručení :

Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu . Někteří samečci také bručí a brblají , když si samičku namlouvají .

Pískání a vrčení :

Je vždy znamením odporu nebo agrese , po kterém může následovat rychlý útok . Tyto zvuky jsou tiché a ne vždy zřetelně rozpoznatelné .

Křik :

Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu , například když králíka chytí dravec , když je bolestivě zraněn , anebo umírá na srdeční infarkt . Velmi plaší mladí králíci mohou hlasitě kvíkat pří nečekaném uchopení .

Silné skřípání zuby :

Většinou je spojeno s matným a kalným pohledem a celkovou apatií zvířete . Je vždy signálem velkých bole

Tiché drmolení :

Při drbání a mazlení králík mele čelistmi . Je to vždy znamením spokojenosti , ale u každého zvířete se projevuje s jinou intenzitou .

Bubnování :

 Vzniká dupáním obou zadních nohou do podlahy ( jednotlivé , nebo zdvojené údery ) . Znamená vždy rozčílení a nespokojenost . Divocí králíci dupou , aby varovali ostatní před nepřáteli .

 

 

 

Řeč těla  :

 

Panáčkování :

 Pokud králík slyší nebo vidí něco , co upoutá jeho pozornost , napřímí se a větří - jak se tomu odborně říká . Králík tím získá rozhled a může také nasávat pachy a lépe slyšet . Panáčkuje ale také proto , aby se dostal k potravě .

 

Panáčkování

 

 

Převalování:

Znamení krajního Blaha  a spokojenosti .

 

 

 

Hrabání a škrábání :

Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby , protože králíci si vyhrabávají nory . Pohlavně vyspělí samečci a samičky v říji a období březosti mohou neklidně hrabat v podestýlce . Rozrušení samečci škrábou po zemi , když se v blízkosti objeví soupeř , často k tomu stačí jeho pach .Dominantní králíci zahrabávají nebo odhrabávají pachy svých předchůdců , aby je přehlušily vlastními . Hrabe-li váš králík předníma nohama poté , co jste ho pohladili , může to také znamenat touhu po více projevech vaší náklonosti .

 

 

 

Šťouchání čumákem :

Tak se králíci zdraví . Pokud do vás váš zakrslík strká čenichem , znamená to: Halo tady jsem chtěl bych pohladit !!

 Králíci se zdraví .

 

 

 

 

 

 Odskočení od vaší ruky :

Králík tím chce naznačit , že teď chce mít svůj klid . Pokud jeho žádosti nevyhovíte , může vás i kousnout . 

 

 

 

 

 

Olizování :

Toto chování se nazývá také sociální péčí . Zvířata , která se mají ráda , se k sobě vzájemně tulí , přibližují se k sobě hlavami a jedno druhému olizuje obličej . Pokud vám váš králík olizuje ruku , má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň . Při hlazení se také může stát , že králík vám olizuje rukáv nebo polštář , protože jeho potřeba kontaktu je velmi silná .

 

 Tihle dva se mají rádi .

 

 

 

 Krátké potřesení hlavou :

 

 Když se králík příliš dlouho drží v rukou , vyčesává se nebo , stříhá . Může toto znamenat podráždění nebo projev nelibosti : Teď už toho mám akorát dost !!

 

 

 

Krčení se :

 

Zakrslík se tiskne celým tělem k zemi , uši položené dozadu a i hlava je stažená dolů . Králík se takhle podřizuje druhému . Pokorný králík projevuje takové chování i vůči člověku . Pokud králík tímto způsobem reaguje na náhlé nebezpečí , nebo nečekaný silný zvuk , má přitom široce otevřené oči , prudce dýchá a jeho tělo působí ztuhle , pokouší se zmást tělem a předstírá že je mrtvý .Buďte opatrní , když se k němu přibližujete . Králík může panicky vyskočit a pokusit si najít záchranu v úkrytu . Zůstaňte v klidu stát , potichu na zvíře mluvte a přibližujte se k němu opatrně  .                  

 

                                                                                                                                       Obrazek

 

 

 

 

 

 

Tento králík se ustrašeně tisknul k zemi .

 

 

 

 

 

Uvolněné sezení :

 

 

Uši jsou položené . Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit .

 

 

 

 

 

Ležení na boku :

 

 

Hlava leží na zemi , nohy jsou volně natažené , oči se pomalu zavírají . Králík chce spát ( viz. foto dole ) .

 

 Odpočinek, únava Natažený pomalu usínající králík .

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Králíček zakrslik lvicek

(Marcela, 22. 11. 2020 19:15)

Mám králíka 2 mnesicu muje a furt spinká dekuji

Re: Králíček zakrslik lvicek

(Terka, 7. 9. 2021 11:50)

Podle mě ho může něco bolet, když můj králík celý den ležel, vzala jsem ho na veterinu a řekl mi, že ho bolí břicho, může to být bolestí

Re: Králíček zakrslik lvicek

(Marek, 29. 11. 2020 20:13)

Podle mě Má své blaho to dělá kolikrát i můj králík vedsinou si lehnout na bok

Nevíme si tady!

(Nikol, 3. 4. 2018 18:42)

Prosila bych o radu. Mám 9 měsíců starého malého králíčka dříve byl přítulný a najednou je kakao vyměněný agresivně skáče už když mu chceme dát jídlo, nenechá se vyndat a vrčí. Vůbec nevím co se děje.

Re: Nevíme si tady!

(Domča, 23. 4. 2018 19:52)

Přišla puberta, můžete ho nechat vykastrovat, mělo by se to zlepšit :)

Re: Re: Nevíme si tady!

(Karolína, 19. 5. 2018 19:18)

Dobrý den,mám samičku který je 5 let a vzdy ,kdyz ji vemu na sebe a hladim ji tak potim zacne hrabat a kousne nevime proc to dela prosím pomoct.

Re: Re: Re: Nevíme si tady!

(Lol, 31. 7. 2021 10:34)

Karolinko, tebe nenapadlo ze se mi to nelibi? To jsi fakt takova slepice?

Re: Re: Nevíme si tady!

(Tomáš, 21. 6. 2018 10:11)

kastrace alespoň trochu pomohla, ale agresivní je pořád, když se mu sahá na jídlo.

Králíček

(Pavel, 30. 5. 2021 13:17)

Proč králíček vrtí čumáčkem?

Olizovaní ucha

(Mathias, 6. 12. 2020 10:14)

Můžu se zeptat když se s svým kralíkem mazlim tak ke mě přijde a začne mmi olizovat uchu co to znamená?

Re: Olizovaní ucha

(Mirek, 14. 5. 2021 16:03)

že vás ma rad

Pomůžete mi

(Viktorie Tomaskova, 29. 4. 2021 20:55)

Můj králík kouše kdiš ji dam na zem a chci ji vzít spatky do klece
Chrochta a má změní nálad jednou se chce mazlit a po
druhu je agresivní prosím o pomoc

Okusování vlasů

(Jana Fiedorová, 22. 4. 2021 18:12)

Dobrý den, sice mám králíčka beránka, ale i tak jsem se chtěla zeptat, proč se králík pokouší jist mi vlasy. Pokaždé, co spolu ležíme, tak mi začne skákat okolo hlavy a pokouší se mi jist vlasy. Snažila jsem se to všude najít, ale k ničemu jsem se nedostala

chci se zeptat

(Lucie, 30. 3. 2021 15:59)

Dobrý de, chci se zeptat,
nevíte někdo proč králík kouše a startuje po mně?

chrochtání

(kačenka, 29. 10. 2020 15:45)

můj králík začal sem tam chrochtat, neví někdo čím to je?Nebo proč to dělá?

Re: chrochtání

(Jana, 25. 3. 2021 6:17)

Mohlo by to být nachlazení nebo podobné onemocnění spojené s dýchacími cestami

Prosím pomozte mi

(Fany, 15. 8. 2020 9:45)

Dobrý den mám 2 ročního králíčka a ten celou noc hryzá do klece a nejde ho utišit. Čím to prosím je? A jak to řešit? Děkuji předem

Re: Prosím pomozte mi

(Zuzka, 20. 8. 2020 9:07)

Náš ušák to dělá taky. Přijde mi ale, že tím většinou získává pozornost nebo je s něčím nespokojený. Náš králíček je navíc většinu dne na volno, takže když se stane, že musí být v kleci, hlavně přes noc, lomcuje klecí někdy dost urputně. Pak teda záleží v jaké je to situaci. Přes den zkontroluju, jestli má vše potřebné, jdu za ním a víc si ho všímám nebo ho trochu “proženu” po pokoji, jindy mu nabídnu něco dobrého (bylinku,...). Někdy se ale prostě musí okřiknout a na to taky reaguje.

Re: Prosím pomozte mi

(Zuzka , 20. 8. 2020 9:10)

Ještě mě napadlo, pokud je většinu dne v kleci, tak chce prostě ven. Králíci se v kleci samozřejmě chovají, ale nemůžou v ní být celý den. Potřebují pohyb, proběhnout se. Možná vám jen dává najevo, že chce z klece ven.

Re: Prosím pomozte mi

(Kristýna, 22. 3. 2021 23:00)

Bohužel, tohle králíčci v klecích dělají. Ten můj to dělal většinou z hladu v noci, zkuste mu dát více sena. Nenavykejte ho na žrádlo, co normálně kupujete. Než půjdete spát dejte mu tam jeho žrádlo a hodně sena, králíček pochopí, že seno se jí také a nebude Vás tolik "otravovat". Chce to čas, doufám, že to zabere.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »