Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno králík umí ? - řeč těla

Ačkoli je každý zakrslý králík individuálně odlišný , přece mají všichni vrozené způsoby chování společné všem králíků . Ve své přirozenosti se může králík nejlépe vyžít , pokud se může každý den proběhnout a pokud žije dál společně s ostatními králíky .

 

Přežití útěkem :

Neustálá bdělost a rychlý únik na bezpečné místo v případě hrozícího nebezpečí , taková je strategie přežití králíka divokého . Jeho nepřátelé číhají všude : ve vzduchu velcí draví ptáci , na zemi kuny nebo i když zřídka lišky , vlci a rysi . Navíc na ně mají políčeno psi a kočky . Nepřítelem největším je však člověk , který pomocí zbraní , fretek či smrtelných virů hubí celé kolonie , protože králíky považují za škůdce . Pouze díky své enormní přizpůsobivosti , velké plodnosti , hbitosti a plachosti dokázali králíci do dnes přežít . I nejkrotčejší zakrslý králík v sobě uvnitř nese dědictví svých divokých předků . Teprve , když se s přirozenými způsoby chování králíka seznámíte a budete je zohledňovat při zacházení se svým zvířetem , bude se u vás cítit bezpečně . Pokud jste ale získali zvíře vrozeně velmi plaché nebo bázlivé kvůli způsobu odchovu , musíte se smířit s tím , že jeho plnou důvěru nikdy nezískáte .

 

 

 

Zvukové projevy :

Pro přežití v přírodě museli králíci vyvinout chování maximálně tiché a nenápadné , aby nepřilákali nepřátele . Proto také domácí králíci vydávají jen málo zvuků a pokud nějaké , potom převážně v konfliktních situacích nebo při aktivitách spojených s pářením . 

Pištění :

Úzkostlivý nářek , kterým se projevují mláďata například když je poprvé vyndáte z hnízda , abyste je zkontrolovali . Také mládě položené mimo hnízdo může takhle úzkostlivě pískat .

Reptání :

Krátké a rychlé po sobě následující projevy nespokojenosti . Takhle reptá například králík vrácený po výběhu zpět do klece .

Bručení :

Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu . Někteří samečci také bručí a brblají , když si samičku namlouvají .

Pískání a vrčení :

Je vždy znamením odporu nebo agrese , po kterém může následovat rychlý útok . Tyto zvuky jsou tiché a ne vždy zřetelně rozpoznatelné .

Křik :

Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu , například když králíka chytí dravec , když je bolestivě zraněn , anebo umírá na srdeční infarkt . Velmi plaší mladí králíci mohou hlasitě kvíkat pří nečekaném uchopení .

Silné skřípání zuby :

Většinou je spojeno s matným a kalným pohledem a celkovou apatií zvířete . Je vždy signálem velkých bole

Tiché drmolení :

Při drbání a mazlení králík mele čelistmi . Je to vždy znamením spokojenosti , ale u každého zvířete se projevuje s jinou intenzitou .

Bubnování :

 Vzniká dupáním obou zadních nohou do podlahy ( jednotlivé , nebo zdvojené údery ) . Znamená vždy rozčílení a nespokojenost . Divocí králíci dupou , aby varovali ostatní před nepřáteli .

 

 

 

Řeč těla  :

 

Panáčkování :

 Pokud králík slyší nebo vidí něco , co upoutá jeho pozornost , napřímí se a větří - jak se tomu odborně říká . Králík tím získá rozhled a může také nasávat pachy a lépe slyšet . Panáčkuje ale také proto , aby se dostal k potravě .

 

Panáčkování

 

 

Převalování:

Znamení krajního Blaha  a spokojenosti .

 

 

 

Hrabání a škrábání :

Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby , protože králíci si vyhrabávají nory . Pohlavně vyspělí samečci a samičky v říji a období březosti mohou neklidně hrabat v podestýlce . Rozrušení samečci škrábou po zemi , když se v blízkosti objeví soupeř , často k tomu stačí jeho pach .Dominantní králíci zahrabávají nebo odhrabávají pachy svých předchůdců , aby je přehlušily vlastními . Hrabe-li váš králík předníma nohama poté , co jste ho pohladili , může to také znamenat touhu po více projevech vaší náklonosti .

 

 

 

Šťouchání čumákem :

Tak se králíci zdraví . Pokud do vás váš zakrslík strká čenichem , znamená to: Halo tady jsem chtěl bych pohladit !!

 Králíci se zdraví .

 

 

 

 

 

 Odskočení od vaší ruky :

Králík tím chce naznačit , že teď chce mít svůj klid . Pokud jeho žádosti nevyhovíte , může vás i kousnout . 

 

 

 

 

 

Olizování :

Toto chování se nazývá také sociální péčí . Zvířata , která se mají ráda , se k sobě vzájemně tulí , přibližují se k sobě hlavami a jedno druhému olizuje obličej . Pokud vám váš králík olizuje ruku , má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň . Při hlazení se také může stát , že králík vám olizuje rukáv nebo polštář , protože jeho potřeba kontaktu je velmi silná .

 

 Tihle dva se mají rádi .

 

 

 

 Krátké potřesení hlavou :

 

 Když se králík příliš dlouho drží v rukou , vyčesává se nebo , stříhá . Může toto znamenat podráždění nebo projev nelibosti : Teď už toho mám akorát dost !!

 

 

 

Krčení se :

 

Zakrslík se tiskne celým tělem k zemi , uši položené dozadu a i hlava je stažená dolů . Králík se takhle podřizuje druhému . Pokorný králík projevuje takové chování i vůči člověku . Pokud králík tímto způsobem reaguje na náhlé nebezpečí , nebo nečekaný silný zvuk , má přitom široce otevřené oči , prudce dýchá a jeho tělo působí ztuhle , pokouší se zmást tělem a předstírá že je mrtvý .Buďte opatrní , když se k němu přibližujete . Králík může panicky vyskočit a pokusit si najít záchranu v úkrytu . Zůstaňte v klidu stát , potichu na zvíře mluvte a přibližujte se k němu opatrně  .                  

 

                                                                                                                                       Obrazek

 

 

 

 

 

 

Tento králík se ustrašeně tisknul k zemi .

 

 

 

 

 

Uvolněné sezení :

 

 

Uši jsou položené . Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit .

 

 

 

 

 

Ležení na boku :

 

 

Hlava leží na zemi , nohy jsou volně natažené , oči se pomalu zavírají . Králík chce spát ( viz. foto dole ) .

 

 Odpočinek, únava Natažený pomalu usínající králík .

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím pomozte mi

(Fany, 15. 8. 2020 9:45)

Dobrý den mám 2 ročního králíčka a ten celou noc hryzá do klece a nejde ho utišit. Čím to prosím je? A jak to řešit? Děkuji předem

Nehoda

(Zakrslý modrý , 17. 11. 2019 20:11)

Králíka opečovávám jak to jde, vše co mám, čas, peníze vrazím do ní, a ona se mi dlouhou dobu odvdecovala mazlením a lízanim, ale ted jsem strčil ruku do klece s cílem doplnit krmivo a neskutečně mě králík kousnul a nechtěl pustit a já jsem se lekl a odhodil ji prudce pryč a ona hlavou prulitla do zdi klece, a začala pak šíleně křičet, a následně jsem pak asi 15 minut potom zjistil, při krmení, cítil jsem se provinile, že když lizala mrkev a kousala tak že je ta mrkev od krve, a zjistil jsem že i její pusinka, celá červená, ránu jsem vyčistil, utřel, a už neteče. Ale nevím jak k ní přistupovat stale se to opakuje, přístupuji extrémně opatrně, i mě někdy stále olizne ale stále je často agresivní... Pomoc

Re: Nehoda

(San, 18. 6. 2020 1:03)

Někteří králíci, ať sebevetsi mazlove, nemaji rádi, když se jim sahá do klece. Je to pro ně jejich teritorium a přirozený instinkt. Doporučovala bych nesahat jí tam v její přítomnosti a snažit se získat zpátky důvěru, pokud byla tímto incidentem narušena

Poradíte...?

(Izabela, 12. 6. 2020 18:04)

Koupili jsme si zakrslého králíčka ze super zoo (zverimeks) nedaly nám tam žádné papíry takže nevíme kdy se narodila ale je opravdu malinká takže zas tolik let mít nebude a máme ji 4 dny. Asi je to holka ale na 100 % to nevíme. Jmenuje se teda Bella. Udělali jsme ji takovém docela velkém domeček a má tam seno v takové té kouli (velmi si to oblíbila) taky tam má pod sebou piliny a má tam krmivo myslím že se jí tam líbí. Je v kleci a já bych chtěla prosím poradit. Bella začala strašně skákat skáče na domeček na klec a s té klece vždycky spadne(jestli chápete) vypadá jako Spiderman ale mi máme oni strach bojíme se že si něco udělá. Nevíme proč to dělá poradíte mi někdo prosím?

Silné dýchání

(Lucie, 28. 4. 2020 15:30)

Znamená to že králík je udýchany nebo se boji.
Ja mám 3 dny králíčka a on porat takhle nahlas dýchá
Sama jsem psala je to příčina toho že je králík udýchany nebo
se boji takže nemějte strach

Poradíte..?

(Petra, 25. 12. 2019 21:33)

Dobrý den, náš králíček cca 2mes. sameček vytrhává koberec a žere to.. co to znamená? Hlidame ho,aby to nedělal samozřejmě,ale ne vždy ho uhlidame..máte někdo zkušenost prosím? Děkuji za případné odpovědi.

Re: Poradíte..?

(Laura, 15. 4. 2020 19:59)

Můj králík to taky dělá.Vysvětluji si to tak, že si myslí, že je to tráva

Re: Poradíte..?

(Laura, 15. 4. 2020 19:59)

Můj králík to taky dělá.Vysvětluji si to tak, že si myslí, že je to tráva

Chci se zeptat

(Lili, 30. 12. 2019 11:44)

Já jsem ráno pustila svýho králíka do pokojíků a ja sem si sedla na zem a vločka kralik se kolem mě běhala pak si lehla pře deme a koukala na mě co to znamená????

Třepání ocáskem

(Nikola Pajerová, 4. 12. 2019 12:54)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená u králíka když třepou rychle ocáskem? Včera při naplnění kuličky s dobrůtkami, měla moje Rozinka velkou radost a běhala po bytě radostí, ale když začala běhat za míčkem, tak třepala ocáskem.

Nehoda

(Zakrslý modrý , 17. 11. 2019 20:11)

Králíka opečovávám jak to jde, vše co mám, čas, peníze vrazím do ní, a ona se mi dlouhou dobu odvdecovala mazlením a lízanim, ale ted jsem strčil ruku do klece s cílem doplnit krmivo a neskutečně mě králík kousnul a nechtěl pustit a já jsem se lekl a odhodil ji prudce pryč a ona hlavou prulitla do zdi klece, a začala pak šíleně křičet, a následně jsem pak asi 15 minut potom zjistil, při krmení, cítil jsem se provinile, že když lizala mrkev a kousala tak že je ta mrkev od krve, a zjistil jsem že i její pusinka, celá červená, ránu jsem vyčistil, utřel, a už neteče. Ale nevím jak k ní přistupovat stale se to opakuje, přístupuji extrémně opatrně, i mě někdy stále olizne ale stále je často agresivní... Pomoc

Moje zlatíčko..

(Lucka, 12. 12. 2012 22:36)

Já mám 4roky starou Jůlinku je to moje zlato dostala jsem ji na Vánoce.Prodali mi ji jako malé nanicovaté klubíčko do hrsti a teď!Není to žádný zakrslý králíček je to normalní králík...Váží 5kg a měří 1m .Myslím že ji rozumím vím co má rada co chce a tak...mám moc ráda králíčky.A proto vám vzkazuji starejte se o své ušáčky dobře a oni se vám taky odmění XD

Re: Moje zlatíčko..

(No to určitě, metr určitě nemá, 22. 9. 2019 9:43)

pomoc prosím

(tomáš, 6. 4. 2018 15:51)

Mám asi sedmiroční králici.Jednou začala zničehonic vydávat takový chrochtavý zvuk.Od té doby ho vydává když ji hladím a nebo když jí seno.Vůvec netuším proč. Poraďte prosím

Re: pomoc prosím

(Zuzka, 22. 7. 2018 4:59)

Pokud jste změnili seno nebo žrádlo, může to být alergie, nebo se ji mohlo něco dostat do nosu, jestli "píská" nebo jen trochu těžce dýchá je to dost pravděpodobné. Koukněte na sliznice- oči, tlama - jestli je sliznice zarudlá, vyhledejte veterináře.

prosím pomozte

(vendula, 27. 12. 2018 15:42)

Mám doma dvě osmi a devíti měsíční samice.Jednou začaly vydávat chrapotivé zvuky když je beru z klece nebo je ve kleci hladím.Nevím proč to dělají.prosím pomozte.

Re: prosím pomozte

(Natalie, 22. 9. 2019 9:41)

Jsou v pubertě, nechte je vykastrovat a nebo je oddělte

poblázněný králíček

(Lucie, 20. 11. 2017 20:49)

dobrý den, mám doma 9. měsíční samičku Roxy a poslední týden je jako vyměněná. Neustále se nám plete pod nohy chce se extrémně chovat a každý večer začne poletovat po bytě a dupe a zároveň u toho bobkuje. Jinak je docela čistotná.. prosím nevíte zda je to puberta a dá se to výchovou ještě vrátit do starých kolejí ? přes den je hodná chce se chovat dupne si jen když si jí nevšímáme ale každý večer se nám tu potom vzteká. děkuji

Re: poblázněný králíček

(Natalie, 21. 9. 2019 17:28)

Ahoj samice je pohlavně zralá cca od 8 nebo 9 měsíců, má pubertu a musíte jí vykastrovat, samozřejmě že to možná přestane i bez kastrace ale nemáte tu jistotu protože puberta může také zůstat už napořád

Nový králík

(Verča, 6. 1. 2018 14:09)

Mám už 2 roky doma velkou krásnou králičici. Vždy byla spokojená.. Každý den ji venčím po domě. Před pár týdny jsem si koupila nového 5 měsíčního zakrslého drobka. Když jsme je k sobě pustili, zaútočila na něj. Od té doby je nevnímavá a škrábe na dveře. Je jako vyměněná. Prosím o pomoc


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »