Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravé krmení udržuje králíka v kondici

Seno denní chléb králíka

Seno , bohaté na vlákninu , obsahuje velké množství balastních látek , a díky tomu správně reguluje trávení králíků . Proto musí být jesle na seno vždy naplněny , a to i v noci a bez ohledu na to , jaké jiné krmení ten den dostal . Po senu se netloustne a králík ho může sníst , kolik jen hrdlo ráčí . Kvalitní seno obsahuje důležité živiny .

 

 

 

Jak poznat kvalitní seno

 

Dobré seno obsahuje byliny a kvetoucí rostliny , stejně jako ruzné druhy travin a listy , květy a souplodími , které jsou i v suchém stavu rozpoznatelné . Seno má zelenavou barvu , není zažloutlé ani šedé . Vydává příjemnou aromatickou vůni . Pochází z chemicky neošetřovaných luk . Získat kvalitní seno je čím dál tím víc těžší . Intenzivně využívané louky jsou tak často koseny a hnojeny , že se na nich nevyvíjí správné bohatství různých rostlin , ale pouze čistý travnatý porost . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí seno balené v pytlích . Doporučit lze tzv: horské nebo luční seno . Datum sklizně bohužel na balení vyznačeno není . Seno v balících či v pytlích můžete také získat u zemědělců . Kvalitní seno také získáte v ekologických hozpodářstvích , nebo u zemědělců , kteří nechávají louky k přirozenému růstu .

 

Poznámka :

Seno z druhého senoseče se nazývá otava

 

 

 

Jak poznat nekvalitní seno :

Nekvalitní seno silně práší a dráždí tím dýchací cesty králíka . Staré seno je chudé na živiny a pro králíkla ne tak chutné . Pozor na seno , které je navíc ještě vlhké , nahnilé nebo dokonce plesnivé . S nim zásadně nekrmit to může vést k těžkým zažívacím potížím s průjmy , nadýmáním a kolikami .

 

Klasické seno z obchodu                             

 

 Balené luční seno

 

 

 

 

 

Hotové krmné směsi

 

Jsou praktické , trvanlivé a snadno k sehnání . Takzvané základní krmení . Obsahuje všechny živiny a vitamíny , které váš zakrslík potřebuje . Chovatelé zakrslých králíku svá zvířata krmí tzv: paletami ( granulátem ) . To jsou lisované zelenohnědé válečky ( z různých zelených rostlin a obilí s přídavkem vitamínů ) . Takové krmení pro chovatele koupíte především ve velkoobchodech , a navíc obvykle pouze v pytlích po 5 kg . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí různé hotové směsi i v malých množstvích . Většinou obsahují kromě palet , obilí ( celá zrna , nebo vločky ) a různých semen také trochu sušené zrlrniny a ovoce a jsou rovněž vitaminizovány .

Poznámka :

Rozlišují se základní směsi , které jsou použitelné jako výhradní krmivo . Doplňkové směsi mohou být jako doplňek stravy . Odchovné dostávají mláďata , dokud se vyvíjejí . Chovné směsi jsou určeny především zejména pro zvířata určená k řízenému chovu . Výkrmné směsi jsou určeny k vykrmování .

  

 

 

Na co dát pozor při výběru krmení :

Podívejte se na datum minimální trvanlivosti vytištěné na obalu . Je li krmení prošlé , již neobsahuje potřebné látky a vitamíny . Pestře barevné krmení potěší nejvýš lidské oči a přiláká vás ke koupi . Králíkovi ale o nic víc nechutná . Raději se mu vyhněte . Kupujte směsi s menším obsahem obilných zrn a naopak větším podílem palet ( například ze senné mouky a vojtěšky ) a sušené zeleniny . Je li složení směsi uvedeno co však není zákonná povinnost výrobce jsou jednotlivé složky uvedeny od největšího k nejmenšímu podílu ve směsi největší .

 

 

 

Tipy k používání krmných směsí

Mnoho nabízených krmných směsí obsahuje příliš obilovin a nedostatečné množství vlákniny ( podíl vlákniny by běl dosahovat minimálně 13% ) . S touto energicky vydatnou potravou je proto dobré při krmení šetřit , jinak králík příliš rychle stloustne .

Podávejte:

1.  30g ( 3 lžíce ) denně čistokrevnému zakrslému králíkovi ( o 1,25kg tělesné hmotnosti )

2.  40g ( 4 lžíce ) denně  většímu zakrslému kříženci zakrslého králíka nebo těžšímu zakrslíkovi plemene beran . Pozorujte , zda váš králík sní celou dávku , nebo zda vyhledává své oblíbené kousky . Nejčastěji obilné vločky , po kterých nejsnáze tloustne , a všechno ostatní , jako zdravé palety s vysokým obsahem vlákniny nechává ležet . V takovém případě zbytky krmení nevyhazujte a misku naplňte novým !!! Počkejte dokud králík všechno nesní . Příště dejte labužníkovi méně . Každý měsíc kontrolujte hmotnost králíka . Pokud stále přibírá , možná mu naroste na krku malý tučný lalok . Pro udržení kondice by jste měli nasadit dietní den ( podávejte pouze seno a vodu ) , snížit dávky krmení a postarat se o více pohybu .

 Kontrola váhy je důležitá

 

 

 

Zelené a šťavnaté krmení

Všichni králíci milují čerstvé zelené krmení , čerstvou zeleninu a trochu ovoce , protože malí fajnšmekři umějí ocenit aromatické šťavnaté dobroty , které navíc odpovídají jejich stravovacím potřebám . Divocí králíci jedí převážně zelené rostliny , čerstvé a suché bobule a pícniny z polí , obilí však pouze zřídka . Králík je uzpůsobením svého trávícího systému typický bíložravec .

 

 

 

Které rostliny pro králíka natrhat ?

 

 

Pampeliška Nejraději mají králíci mladé jemné lístečky .
Luční tráva Mladá stébla a jemné konečky jsou v žebříčku oblíbenosti rozhodně vysoko .
Divoké maliny , jahody , ostružiny Pouze jemné mladé lístečky a ne více jak 2 až 3 plody jako pamlsek
Vojtěška obsahuje mnoho bílkovin
Směs travin Pouze v menším množství , protože působí nadýmavě .
Mladé kopřivy Listy nechte krátce ovadnout , aby králíka nepopálila .
Žebříček a heřmánek Tiší křeče a působí pozitivně při nadýmání a onemocnění střev .
Jitrocel , vikev , lebeda , merlík , podběl .  Rostliny bohaté na živiny .
 
 
  Pampeliška

 

 

   Divoké maliny   
       

 

  Jahody

 

 

 Divoké ostružiny

 

 

 Vojtěška

 

  Kopřiva

 

náhled obrázku Žebříček

 

  Heřmánek

 

 Jitrocel

 

 Vikev

 

 Soubor:UitstaandeMeldeSorinnesDSCN4516.JPG  Lebeda

 

 Merlík

 

Podběl

 

 

 

 

Z kuchyně a zahrádky

 

Vhodná zelenina : mrkev , kedlubna , fenykl ( nať i cibule ) , řapíkatý celer , polní salát , čekanka , brokolice , ředkvičky , ředkev ( pouze listy ) , špenát , celerové hlízy , zelené sojové boby , hrášek a kukuřičné palice ( kalorické !!!!!!!! ) .

Vhodné zahradní byliny : petržel , kopr , libeček , kerblík , majoránka a šalvěj .

Vhodné ovoce : především jablka , trochu hrušky , a chutnajíli vašemu králíkovi občas nějaká jahoda či borůvka .

Méně vhodná zelenina :  Všechny druhy zelí a kapusty , protože jsou nadýmavé . Do krmení přidávejte pouze malé množství ( maximálně 30g denně ) . Téměř všechny hlávkové saláty , protože jsou zatížené cemickými prostředky a pěstované ve sklenících obsahují mnoho dusičnatů . Navíc způsobují trávicí potíže . Pokud vůbec nějaký salát , potom pouze chemicky neošetřovaný a v malém množství .

Nevhodná zelenina : salátové okurky , rajčata , cukety , lilek , červená řepa , syrové brambory .

Jedovaté jsou : bramborové klíčky , syrové fazole

 

 

 

 

Založte si králičí pastvinu

Na zimu si můžete svému zakrslíkovi v bytě založit malou zahrádku s čerstvým krmením .

Budete potřebovat :

Vhodnou misku o průměru 25cm a vysokou 10cm ( viz fotografie dole  ) , keramzik ( zrna 5 až 10mm ) , výsevný substrát a semena např : obilí , vojtěška , řeřicha . Semena můžete použít i jednotlivě .

Jak na to :

1. Asi 4 lžíce semen napočte na 4hodiny do vlažné vody , budou potom lépe klíčit .

2. Jako dranážní vrstvu do misky nasypejte asi 3cm vrstvu keramzitu . Udržuje vlhkost , zároveň zabraňuje tomu , aby kořínky stály ve vodě a nehnily .

3. Keramzit překryjte 5cm vrstvou zeminy a na ni rovnoměrně rozmísíte semena .

4. Na semena nasipejte 2cm silnou vrstvu zeminy a jemně stlačte .

5. Mírně zalijte ( konvičkou s kropítkem ) . Zem nenechte nikdy vyschnout , ale také nezalévejte tolik , aby voda v misce stála .

6. Misku postavte na teplé a světlé místo u okna . Za 2 až 4 týdny podle zvolených druhů rostlin tak vyroste pastvina pro vašeho králíka . Stébla a lístečky odstřihávejte podle potřeby .

 Pastvina pro králíčka :)

 

 

 

 

Králíci hlodají

 

Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání , aby se pořád jejich stále dorůstající řezáky dorůstaly . Nejlépe se k tomu hodí tvrdé krmení . Větvičky , především s pupeny nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokují tuto potřebu . Tavěste větvičky o něco výše v kleci , aby si musel králík tuto tadost trochu odpracovat . Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka . Mladé jemné větvičky králík spořádá celé , ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed .

Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky , habru , olše , vrby , lípy , javoru , jasanu a zejména ovocných stromů . Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno ( smrkové nebo lipové ) . Takové prkno si můžete nechat namíru odříznout u truhláře , nebo ve specializovaném obchodě .

Poznámka :

Nepodávejte zmražené , nebo postřikované větvičky . Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky . Nikdy je neodlamujte a neberte si celé svazky do zásoby . To stromům škodí .

 

 

 

Malý jídelníček zakrslého králíka

 

 

Ráno Suché krmení : 30g ( 3 lžíce ) na jednoho králíka
Večer Zelené a šťavnaté krmení : zelené krmení ( plnou hrst ) - pampelišky , mrkvová nať , polní salát . Střídejte se šťavnatým krmením : 1 mrkev , 1/2 cibule fenyklu nebo 2 až 3 růžičky brokolice
K tomu každý den Plné jesle sena a napáječka naplněna vodou .
Jednou týdně

K ohlodávání 2 až 3 mladé větvičky střídejte se skrojkem tvrdého celozrnného chleba , nebo krajíčkem šrotovaného chleba .

 Jako lahůdka k svačince

 1/4 jablka , bylinky jako například petrželka ( malý svazek ) , nebo 1 lžíci hrubých ovesných vloček .

Poznámka :

 Množství udávána v tomhle jídelníčku představují pouze průměrné hodnoty . Sami musíte zkušeností , pozorováním a pravifelným vážením přijít na to kolik může váš králík jíst . Přijaté množství krmení má přitom odpovídat jeho výkonu energie . Tak dostává kojící samice či zvíře , které hodně běhá , víc krmení než zvíře , které má málo pohybu a živí pouze samo sebe .

 

 

 

 

!!!!!!!!!!!!!! nikdy

 

Nikdy nepodávejte králíkovi čokoládu , sušenky , nebo koláše . Řada králíkářů by tímto spůsobem odměňovala své mazlíčky . Králík však může z těchto dobrůtek  vážně onemocňet . Sladkosti mu mohou spůsobyb těžké trávicí potíže , nadýmání žaludeční nebo střevní potíže či koliky .

 

 

 

Správné pití : voda

 

Potřeba tekutin je u králíků individuálně odlišná . Vodu , ale potřebují rozhodně všichni i když mají dostatek zeleného krmení . Největší žízeň mají králíci v předpokladu za parních letních dní , v zimě ve vytápěných místnostech se suchým vzduchem a v případě , že dostávají převážně suché krmení . S pravidla také hodně pijí břejí a kojící samice .

Při podávání tekutin je důležite :

1. Napáječku plnit každý den čerstvou vodou 

2. Nikdy nepodávejte ledově studenou vodu . Způsobuje trávicí potíže .

3. Jeli voda příliš chlorovaná , nejprve ji převařte a zvířeti podávejte vychlazenou .

4. Při vyśoké koncentraci dusičnatů ve vodě z vodovodu dávejte zvířeti jemnou minerální vodu

5. Králíci nesnášejí mléko !!!!

6. Ředěný heřmánkový čaj mají králíci rádi a pomáhá při trávicích potížích .

7. Při zvýšené potřebě vitamínu ( u kojících samic nebo po nemoci ) můžete vodu obohatit odpovídajícím přípravkem . Vitamínové přípravky koupíte ve specializovaných prodejnách . Dbejte na správné dávkování .!!!!!

 

 

 

Jak králíka správně krmit

 

Krmení podávejte každý den , nejlépe 2 x denně , ráno a večer . Králík tomu přivykne . Krmíteli ho nepravidelně , nebo v příliš v dlouhých intervalech králík jí rychle a to vede  nevyhnutelně k zažívacím potížím . Podávejte bohatou potravu . Ráno suché krmení a večer - protože králík patří mezi zvířata aktivní zejména večer - porci zeleného šťavnatého  krmení . Tento způsob krmení odpovídá přirozenosti králíka a je pro něj nejvhodnější . K dispozici musí být stále dostatek čerstvé vody a sena . Zelené a šťavnaté krmení musí být čerstvé a čisté . Zeleninu a ovoce dobře omyjte a nechte oschnout . Zelené krmení je dobré umístit do vlastní misky nebo jeslí . Co z čerstvého krmení zbude , odstraňte po 2 hodinách , nebo nejpozději druhý den ráno .

Nikdy nepodávejte :

 Krmení povadlé , špinavé nebo dokonce plesnivé . Zakrslíkovi nepodávejte nic rovnou z lednice nebo mrazáku . Opatrní buďte také se všemi chemicky ošetřenými potravinami a nasbíraným zeleným krmením zatíženým škodlivinami .

 Čerstvé jablko představuje zdravou a chutnou svačinku


 

 

 

 TOPlist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Open source forex trading platform

(Forexfarobe, 15. 4. 2022 2:23)

Forex ирачки динар наспроти долар. https://mk.forex-stock-bitcoin-brokers.com

казино x бонус за регистрацию

(Zielaquith, 5. 3. 2022 7:43)

по замыслу только для вас новая акция

https://socialorigins.berkeley.edu/wp-includes/pages/the_impact_of_the_tablet_on_the_child.html

wfbqDEQLL

casino x не выводятся деньги

(Zielaquith, 3. 3. 2022 2:56)

к твоему сведению только для вас крупная сумма

https://disqus.com/by/evgenidz/about/

wfbqDEQLL

Скидки бывают маркетинговые, сбытовые, логистические.

(ColemanreoRa, 5. 12. 2021 21:53)

Что бы воспользоваться скидками до 99%, вам всего лишь нужно показать QR код на кассе кассиру или на кассе самообслуживания и попросить списать баллы.
Ей можно расплатиться до 99% суммы чека.
Потратить баллы, можно:
- Магнит (Продукты, Косметика и Аптека)
- Пятерочка
- Перекресток
- Аптека
- Яндекс баллы
- Такси
Эксклюзивные Купоны / Промокоды
https://t.me/SevenSale_bot?start=r_2561371
Разогрев. Начнётся 20 ноября и продлится до 24?го, 10:59 по Москве. В этот период выбирайте понравившиеся товары, кладите их в корзину, собирайте купоны продавцов и монеты. Они помогут дополнительно снизить стоимость во время второго этапа акции.

Обзор на мостбет официальный сайт регистрация

(Narsecari, 23. 11. 2021 4:39)

игровые слоты мостбет https://mostbet-wi3.xyz

Супер мостбет казино играть онлайн

(Mariecari, 18. 11. 2021 16:08)

бонусы казино мостбет https://mostbet-we8.xyz

слоты играть

(Gelnytype, 5. 11. 2021 2:25)

https://forum.unicorehost.com/community/profile/kerstino2118479
игровые автоматы
https://www.synthonia.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=597201

как легко отличить паленую эйкьюди от оригинальной

(Mashagox, 29. 10. 2021 13:07)

электронная сигарета в евросети - https://hqd.wiki

гайд: как отличить паленый hqd от оригинала

(Mashagox, 29. 10. 2021 2:28)

электронные сигареты i m free купить сургут - https://hqd.wiki

Percussion

(Kennethstark, 31. 8. 2021 0:32)

Music has tied us
Keyboards & Pianos
https://fas.st/NNXXI

Drums & Percussion
https://fas.st/Vay4s

String Instruments
https://fas.st/32jbD

Brend

(Kennethstark, 10. 8. 2021 1:56)

This is a unique place for fashionable women's clothing and accessories.
We offer our clients women's clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
https://Newchic.vip/Zte4

balažová

(marie, 28. 7. 2016 17:19)

muže malí kralík mleko ?

Re: balažová

(n, 28. 7. 2021 21:49)

Re: balažová

(alice, 10. 9. 2016 12:49)

Chleba ani suchý by králík opravdu neměl - je to blbost, a proboha už vůbec ne mléko a maso! Uvažujte trochu prosím. Na obrus zubů mu dejte větve.

Re: Re: balažová

(Elinka , 21. 11. 2016 22:00)

Taky v tomhle se pleteš -_- kralici normální suchý CHLÉB Můžou je to blbost že nemohou vymyslela si to nějaká blbka

Re: Re: Re: balažová

(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)

Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.

Re: Re: Re: Re: balažová

(Klára , 16. 8. 2017 18:40)

Můj králík jí tvrdý chleba už 12 let a pořád žije je mu hodně let ale život mu to určitě nezkrátilo.

Re: Re: Re: balažová

(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)

Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.

Re: Re: Re: Re: balažová

(Zuz, 13. 9. 2018 21:07)

Blbost blblblblblblbost

Re: Re: Re: Re: Re: balažová

(Roman , 24. 7. 2019 1:14)

Nepatrně množství tvredeho chleba králíček může. Ale ne kazdy den.pratele uchovejte se na strankach slusne


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »