Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravé krmení udržuje králíka v kondici

Seno denní chléb králíka

Seno , bohaté na vlákninu , obsahuje velké množství balastních látek , a díky tomu správně reguluje trávení králíků . Proto musí být jesle na seno vždy naplněny , a to i v noci a bez ohledu na to , jaké jiné krmení ten den dostal . Po senu se netloustne a králík ho může sníst , kolik jen hrdlo ráčí . Kvalitní seno obsahuje důležité živiny .

 

 

 

Jak poznat kvalitní seno

 

Dobré seno obsahuje byliny a kvetoucí rostliny , stejně jako ruzné druhy travin a listy , květy a souplodími , které jsou i v suchém stavu rozpoznatelné . Seno má zelenavou barvu , není zažloutlé ani šedé . Vydává příjemnou aromatickou vůni . Pochází z chemicky neošetřovaných luk . Získat kvalitní seno je čím dál tím víc těžší . Intenzivně využívané louky jsou tak často koseny a hnojeny , že se na nich nevyvíjí správné bohatství různých rostlin , ale pouze čistý travnatý porost . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí seno balené v pytlích . Doporučit lze tzv: horské nebo luční seno . Datum sklizně bohužel na balení vyznačeno není . Seno v balících či v pytlích můžete také získat u zemědělců . Kvalitní seno také získáte v ekologických hozpodářstvích , nebo u zemědělců , kteří nechávají louky k přirozenému růstu .

 

Poznámka :

Seno z druhého senoseče se nazývá otava

 

 

 

Jak poznat nekvalitní seno :

Nekvalitní seno silně práší a dráždí tím dýchací cesty králíka . Staré seno je chudé na živiny a pro králíkla ne tak chutné . Pozor na seno , které je navíc ještě vlhké , nahnilé nebo dokonce plesnivé . S nim zásadně nekrmit to může vést k těžkým zažívacím potížím s průjmy , nadýmáním a kolikami .

 

Klasické seno z obchodu                             

 

 Balené luční seno

 

 

 

 

 

Hotové krmné směsi

 

Jsou praktické , trvanlivé a snadno k sehnání . Takzvané základní krmení . Obsahuje všechny živiny a vitamíny , které váš zakrslík potřebuje . Chovatelé zakrslých králíku svá zvířata krmí tzv: paletami ( granulátem ) . To jsou lisované zelenohnědé válečky ( z různých zelených rostlin a obilí s přídavkem vitamínů ) . Takové krmení pro chovatele koupíte především ve velkoobchodech , a navíc obvykle pouze v pytlích po 5 kg . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí různé hotové směsi i v malých množstvích . Většinou obsahují kromě palet , obilí ( celá zrna , nebo vločky ) a různých semen také trochu sušené zrlrniny a ovoce a jsou rovněž vitaminizovány .

Poznámka :

Rozlišují se základní směsi , které jsou použitelné jako výhradní krmivo . Doplňkové směsi mohou být jako doplňek stravy . Odchovné dostávají mláďata , dokud se vyvíjejí . Chovné směsi jsou určeny především zejména pro zvířata určená k řízenému chovu . Výkrmné směsi jsou určeny k vykrmování .

  

 

 

Na co dát pozor při výběru krmení :

Podívejte se na datum minimální trvanlivosti vytištěné na obalu . Je li krmení prošlé , již neobsahuje potřebné látky a vitamíny . Pestře barevné krmení potěší nejvýš lidské oči a přiláká vás ke koupi . Králíkovi ale o nic víc nechutná . Raději se mu vyhněte . Kupujte směsi s menším obsahem obilných zrn a naopak větším podílem palet ( například ze senné mouky a vojtěšky ) a sušené zeleniny . Je li složení směsi uvedeno co však není zákonná povinnost výrobce jsou jednotlivé složky uvedeny od největšího k nejmenšímu podílu ve směsi největší .

 

 

 

Tipy k používání krmných směsí

Mnoho nabízených krmných směsí obsahuje příliš obilovin a nedostatečné množství vlákniny ( podíl vlákniny by běl dosahovat minimálně 13% ) . S touto energicky vydatnou potravou je proto dobré při krmení šetřit , jinak králík příliš rychle stloustne .

Podávejte:

1.  30g ( 3 lžíce ) denně čistokrevnému zakrslému králíkovi ( o 1,25kg tělesné hmotnosti )

2.  40g ( 4 lžíce ) denně  většímu zakrslému kříženci zakrslého králíka nebo těžšímu zakrslíkovi plemene beran . Pozorujte , zda váš králík sní celou dávku , nebo zda vyhledává své oblíbené kousky . Nejčastěji obilné vločky , po kterých nejsnáze tloustne , a všechno ostatní , jako zdravé palety s vysokým obsahem vlákniny nechává ležet . V takovém případě zbytky krmení nevyhazujte a misku naplňte novým !!! Počkejte dokud králík všechno nesní . Příště dejte labužníkovi méně . Každý měsíc kontrolujte hmotnost králíka . Pokud stále přibírá , možná mu naroste na krku malý tučný lalok . Pro udržení kondice by jste měli nasadit dietní den ( podávejte pouze seno a vodu ) , snížit dávky krmení a postarat se o více pohybu .

 Kontrola váhy je důležitá

 

 

 

Zelené a šťavnaté krmení

Všichni králíci milují čerstvé zelené krmení , čerstvou zeleninu a trochu ovoce , protože malí fajnšmekři umějí ocenit aromatické šťavnaté dobroty , které navíc odpovídají jejich stravovacím potřebám . Divocí králíci jedí převážně zelené rostliny , čerstvé a suché bobule a pícniny z polí , obilí však pouze zřídka . Králík je uzpůsobením svého trávícího systému typický bíložravec .

 

 

 

Které rostliny pro králíka natrhat ?

 

 

Pampeliška Nejraději mají králíci mladé jemné lístečky .
Luční tráva Mladá stébla a jemné konečky jsou v žebříčku oblíbenosti rozhodně vysoko .
Divoké maliny , jahody , ostružiny Pouze jemné mladé lístečky a ne více jak 2 až 3 plody jako pamlsek
Vojtěška obsahuje mnoho bílkovin
Směs travin Pouze v menším množství , protože působí nadýmavě .
Mladé kopřivy Listy nechte krátce ovadnout , aby králíka nepopálila .
Žebříček a heřmánek Tiší křeče a působí pozitivně při nadýmání a onemocnění střev .
Jitrocel , vikev , lebeda , merlík , podběl .  Rostliny bohaté na živiny .
 
 
  Pampeliška

 

 

   Divoké maliny   
       

 

  Jahody

 

 

 Divoké ostružiny

 

 

 Vojtěška

 

  Kopřiva

 

náhled obrázku Žebříček

 

  Heřmánek

 

 Jitrocel

 

 Vikev

 

 Soubor:UitstaandeMeldeSorinnesDSCN4516.JPG  Lebeda

 

 Merlík

 

Podběl

 

 

 

 

Z kuchyně a zahrádky

 

Vhodná zelenina : mrkev , kedlubna , fenykl ( nať i cibule ) , řapíkatý celer , polní salát , čekanka , brokolice , ředkvičky , ředkev ( pouze listy ) , špenát , celerové hlízy , zelené sojové boby , hrášek a kukuřičné palice ( kalorické !!!!!!!! ) .

Vhodné zahradní byliny : petržel , kopr , libeček , kerblík , majoránka a šalvěj .

Vhodné ovoce : především jablka , trochu hrušky , a chutnajíli vašemu králíkovi občas nějaká jahoda či borůvka .

Méně vhodná zelenina :  Všechny druhy zelí a kapusty , protože jsou nadýmavé . Do krmení přidávejte pouze malé množství ( maximálně 30g denně ) . Téměř všechny hlávkové saláty , protože jsou zatížené cemickými prostředky a pěstované ve sklenících obsahují mnoho dusičnatů . Navíc způsobují trávicí potíže . Pokud vůbec nějaký salát , potom pouze chemicky neošetřovaný a v malém množství .

Nevhodná zelenina : salátové okurky , rajčata , cukety , lilek , červená řepa , syrové brambory .

Jedovaté jsou : bramborové klíčky , syrové fazole

 

 

 

 

Založte si králičí pastvinu

Na zimu si můžete svému zakrslíkovi v bytě založit malou zahrádku s čerstvým krmením .

Budete potřebovat :

Vhodnou misku o průměru 25cm a vysokou 10cm ( viz fotografie dole  ) , keramzik ( zrna 5 až 10mm ) , výsevný substrát a semena např : obilí , vojtěška , řeřicha . Semena můžete použít i jednotlivě .

Jak na to :

1. Asi 4 lžíce semen napočte na 4hodiny do vlažné vody , budou potom lépe klíčit .

2. Jako dranážní vrstvu do misky nasypejte asi 3cm vrstvu keramzitu . Udržuje vlhkost , zároveň zabraňuje tomu , aby kořínky stály ve vodě a nehnily .

3. Keramzit překryjte 5cm vrstvou zeminy a na ni rovnoměrně rozmísíte semena .

4. Na semena nasipejte 2cm silnou vrstvu zeminy a jemně stlačte .

5. Mírně zalijte ( konvičkou s kropítkem ) . Zem nenechte nikdy vyschnout , ale také nezalévejte tolik , aby voda v misce stála .

6. Misku postavte na teplé a světlé místo u okna . Za 2 až 4 týdny podle zvolených druhů rostlin tak vyroste pastvina pro vašeho králíka . Stébla a lístečky odstřihávejte podle potřeby .

 Pastvina pro králíčka :)

 

 

 

 

Králíci hlodají

 

Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání , aby se pořád jejich stále dorůstající řezáky dorůstaly . Nejlépe se k tomu hodí tvrdé krmení . Větvičky , především s pupeny nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokují tuto potřebu . Tavěste větvičky o něco výše v kleci , aby si musel králík tuto tadost trochu odpracovat . Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka . Mladé jemné větvičky králík spořádá celé , ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed .

Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky , habru , olše , vrby , lípy , javoru , jasanu a zejména ovocných stromů . Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno ( smrkové nebo lipové ) . Takové prkno si můžete nechat namíru odříznout u truhláře , nebo ve specializovaném obchodě .

Poznámka :

Nepodávejte zmražené , nebo postřikované větvičky . Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky . Nikdy je neodlamujte a neberte si celé svazky do zásoby . To stromům škodí .

 

 

 

Malý jídelníček zakrslého králíka

 

 

Ráno Suché krmení : 30g ( 3 lžíce ) na jednoho králíka
Večer Zelené a šťavnaté krmení : zelené krmení ( plnou hrst ) - pampelišky , mrkvová nať , polní salát . Střídejte se šťavnatým krmením : 1 mrkev , 1/2 cibule fenyklu nebo 2 až 3 růžičky brokolice
K tomu každý den Plné jesle sena a napáječka naplněna vodou .
Jednou týdně

K ohlodávání 2 až 3 mladé větvičky střídejte se skrojkem tvrdého celozrnného chleba , nebo krajíčkem šrotovaného chleba .

 Jako lahůdka k svačince

 1/4 jablka , bylinky jako například petrželka ( malý svazek ) , nebo 1 lžíci hrubých ovesných vloček .

Poznámka :

 Množství udávána v tomhle jídelníčku představují pouze průměrné hodnoty . Sami musíte zkušeností , pozorováním a pravifelným vážením přijít na to kolik může váš králík jíst . Přijaté množství krmení má přitom odpovídat jeho výkonu energie . Tak dostává kojící samice či zvíře , které hodně běhá , víc krmení než zvíře , které má málo pohybu a živí pouze samo sebe .

 

 

 

 

!!!!!!!!!!!!!! nikdy

 

Nikdy nepodávejte králíkovi čokoládu , sušenky , nebo koláše . Řada králíkářů by tímto spůsobem odměňovala své mazlíčky . Králík však může z těchto dobrůtek  vážně onemocňet . Sladkosti mu mohou spůsobyb těžké trávicí potíže , nadýmání žaludeční nebo střevní potíže či koliky .

 

 

 

Správné pití : voda

 

Potřeba tekutin je u králíků individuálně odlišná . Vodu , ale potřebují rozhodně všichni i když mají dostatek zeleného krmení . Největší žízeň mají králíci v předpokladu za parních letních dní , v zimě ve vytápěných místnostech se suchým vzduchem a v případě , že dostávají převážně suché krmení . S pravidla také hodně pijí břejí a kojící samice .

Při podávání tekutin je důležite :

1. Napáječku plnit každý den čerstvou vodou 

2. Nikdy nepodávejte ledově studenou vodu . Způsobuje trávicí potíže .

3. Jeli voda příliš chlorovaná , nejprve ji převařte a zvířeti podávejte vychlazenou .

4. Při vyśoké koncentraci dusičnatů ve vodě z vodovodu dávejte zvířeti jemnou minerální vodu

5. Králíci nesnášejí mléko !!!!

6. Ředěný heřmánkový čaj mají králíci rádi a pomáhá při trávicích potížích .

7. Při zvýšené potřebě vitamínu ( u kojících samic nebo po nemoci ) můžete vodu obohatit odpovídajícím přípravkem . Vitamínové přípravky koupíte ve specializovaných prodejnách . Dbejte na správné dávkování .!!!!!

 

 

 

Jak králíka správně krmit

 

Krmení podávejte každý den , nejlépe 2 x denně , ráno a večer . Králík tomu přivykne . Krmíteli ho nepravidelně , nebo v příliš v dlouhých intervalech králík jí rychle a to vede  nevyhnutelně k zažívacím potížím . Podávejte bohatou potravu . Ráno suché krmení a večer - protože králík patří mezi zvířata aktivní zejména večer - porci zeleného šťavnatého  krmení . Tento způsob krmení odpovídá přirozenosti králíka a je pro něj nejvhodnější . K dispozici musí být stále dostatek čerstvé vody a sena . Zelené a šťavnaté krmení musí být čerstvé a čisté . Zeleninu a ovoce dobře omyjte a nechte oschnout . Zelené krmení je dobré umístit do vlastní misky nebo jeslí . Co z čerstvého krmení zbude , odstraňte po 2 hodinách , nebo nejpozději druhý den ráno .

Nikdy nepodávejte :

 Krmení povadlé , špinavé nebo dokonce plesnivé . Zakrslíkovi nepodávejte nic rovnou z lednice nebo mrazáku . Opatrní buďte také se všemi chemicky ošetřenými potravinami a nasbíraným zeleným krmením zatíženým škodlivinami .

 Čerstvé jablko představuje zdravou a chutnou svačinku


 

 

 

 TOPlist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Xevil+SocPlagin

(Kennethstark, 25. 9. 2020 17:58)

Если Вы занимаетесь продвижением сайтов (блогов)
или просто устали платить «SEO специалистам»,то Вам это будет интересно.
В любом случае Вы извлечёте из данной информации-нужную Вам.
https://offeramazon.ru/2020/09/25/xrumer/

Hořčičné listy

(Paulí, 15. 6. 2020 0:24)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li muže zakrslí králík vypěstované listy hořčice.
Děkuji

jarní cibulka

(Anna, 3. 5. 2020 10:18)

Dobrý den, můženkrálíček janí cibulku?

Králík Domací

(Lara, 7. 3. 2020 23:16)

Jelikož nemohu najít stránku pro Králíky domácí čtu tady je všechno co je nezdravé pro zakrslé Králíky nevhodné nevhodné i pro Králíky domácí????

Kraliček mi nechce jíst

(Nikola, 7. 2. 2020 22:19)

Dobrý den, dnes jsem dostala malého půlročního Králíčka. Nechce mi vůbec jist jediné co snědl byl list z květáku. Nevím jestli má jenom strach protože je v novém nebo mu něco je. Zkoušela jsem mu dat seno, mrkev, dva druhy granulek, porek, okurku, salát, brambory, i rohlík a nic kromě listů z květáku nesnědl. Jeho předchozí majitel říkal že mu chutná úplně vše, myslíte, že to je jen kvůli toho že je v novém nebo je to o něčem jiném ? Předem dekuji za odpovědi a budu ráda za každou radu

Vek kralika

(Livia, 6. 11. 2019 12:19)

Od kdy muze kralik ovoce a zeleninu?jak stary musi být?

balažová

(marie, 28. 7. 2016 17:19)

muže malí kralík mleko ?

Re: balažová

(alice, 10. 9. 2016 12:49)

Chleba ani suchý by králík opravdu neměl - je to blbost, a proboha už vůbec ne mléko a maso! Uvažujte trochu prosím. Na obrus zubů mu dejte větve.

Re: Re: balažová

(Elinka , 21. 11. 2016 22:00)

Taky v tomhle se pleteš -_- kralici normální suchý CHLÉB Můžou je to blbost že nemohou vymyslela si to nějaká blbka

Re: Re: Re: balažová

(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)

Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.

Re: Re: Re: Re: balažová

(Klára , 16. 8. 2017 18:40)

Můj králík jí tvrdý chleba už 12 let a pořád žije je mu hodně let ale život mu to určitě nezkrátilo.

Re: Re: Re: balažová

(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)

Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.

Re: Re: Re: Re: balažová

(Zuz, 13. 9. 2018 21:07)

Blbost blblblblblblbost

Re: Re: Re: Re: Re: balažová

(Roman , 24. 7. 2019 1:14)

Nepatrně množství tvredeho chleba králíček může. Ale ne kazdy den.pratele uchovejte se na strankach slusne

Re: Re: Re: Re: balažová

(Natyk, 5. 8. 2019 20:52)

Taky si myslím že chleba není ideální pro králíky..

Re: Re: Re: balažová

(Terka, 18. 5. 2017 8:40)

Tvrdé pečivo dostávají králíci, které se chovají pro maso. Takže jestli svému mazlíčkovi chcete zkrátit život, zadělat na zažívacích problémech a nabírání na váze, tak si ho tím klidně krmte. Pro domácí mazlíčky je pečivo prostě nevhodné. K obrušování zubů postačí větvičky. Seznam dřevin a všechno inteligentního k chovu králíků najdete zde www.kralici.cz

Re: Re: Re: balažová

(K A T K A, 23. 1. 2018 10:51)

A víš vůbec proč ho nemůžou? Protože jim dělá zažívací problémy. Králík nemůže obiloviny, a co je v pečivě? To jsou jenom obiloviny! Začněte lidi aspoň někdy přemýšlet.. .

Re: Re: balažová

(Nikolka, 1. 2. 2018 12:23)

Králík muže chleba nás králík to zere a chutná mu to tak si tady nevymýšlejte a králík nemůže jablko

Re: balažová

(Roman , 24. 7. 2019 1:07)

Určitě ne

Oves

(Roman , 24. 7. 2019 1:06)

Může králíček nezrali oves. Dekuji za odpoved


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »