Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoce a rychlá pomoc

První známky nemoci :

Řada chorob je u králíků způsobena nedostatky při chovu : vlhká podestýlka , zkažené krmení , nesprávný výběr krmení , špatný příbytek a nedostatek pohybu , a příliš stresu snižují imunitu zvířete a vyvolávají náchylnost k onemocnění . Zakrslý králík je velmi tichý pacient . O to důležitější je , aby jste jako chovatelé postřehli každou změnu jeho chování a neváhali dlouho s návštěvou lékaře .

 

Co můžete zkontrolovat sami :

 

Tělesná teploto u zdravého králíka se pohybuje okolo 38,5 až 39,5 stupňů . Teplota 40 stupňů je tedy zvýšená . Měření teploty si raději nechte nejprve ukázat od odborníka nebo zvěrolékaře . Trus má normálně formu dobře tvarovaných bobků černohnědé až zelenohnědé barvy . Kašovitý až tekutý trus je znakem průjmu . Barva moči může být u králíka běložlutá až hnědočervená . Kvůli vysokému obsahu minerálních látek je moč vždy poněkud matná . Barva moči je ovlivněna krmením ( např : když králík jí mnoho mrkve , nebo zeleného krmení ) , mění se především obsahem aromatických látek , které králík může libovolně přidávat kvůli značkování .

 

Honička se psem nebo kočkou může pro králíka skončit infarktem.

 

 

 

 Psa je možné vychovat k tomu , aby králíka bral za člena smečky .

 

 

 Ošetření lehkých zdravotních potíží :

 

Většina nepatřičností je u králíků způsobena jídlem a v mnoha případech je lze odstranit pomocí léků z domácí lékárny .

 

 

Průjem :

Trus je měkký a kašovitý , srst okolo řitního otvoru znečištěná . Jinak zvíře nevykazuje žádné nápadné změny .

Co můžete udělat :

Klec pečlivě vyčistěte horkou vodou ,odstraňte zbytky krmení a do klece dejte čerstvou slámu . Průjem může také vyvolávat chlad , průvan a stres musíte jim zamezit . Zakrslíkovi dávejte pouze kvalitní seno a místo vody vlažný heřmánkový čaj .  Podpůrně také působí dubové a vrbové větvičky ( obsahují léčivé třísloviny ) . I když se průjem zlepší , neměli by jste mu dávat hned zelené krmení , ale ještě pár dní seno , vodu a suché krmení .

Poplašné znamení :

Pokud průjem do 2 dnů nepřejde , musíte ke zvěrolékaři . Pro všechny případy vezměte sebou vzorek trusu  . Trus je velmi řídký , páchne hnilobně či je dokonce smíchán s krví . Králík má naběhlé břicho, dýchání nepravidelné a povrchně . Musíte ihned ke zvěrolékaři . Život králíka je ve vašich rukách !!!!!!!

 

 

 

Potíže s vylučováním trusu :

 

To je bohužel nápadné až  ve chvíli , kdy králík sedí v rohu klece a přes velkou námahu nic nevylučuje žádný trus ale jenom malé , většinou velmi tvrdé bobky . Nemá také chuť k jídlu . Při prohmatání zadní části břicha zjistíte , že břišní stěna je napnutá , a někdy dokonce nahmatáte tlusté střevo plné bobků .

 
Co můžete udělat :

Nejprve se přesvědčte , zda není napáječka ucpaná a králík trpí nedostatkem tekutin . Odstraňte suché krmení a králíka nechte proběhnout , pokud má chuť . Pohyb může pomoci . V následujících dnech nedávejte králíkovi suché krmení , ale snadno stravitelné zelené krmení  např : polní salát ,pampeliškové listy nebo fenykl .

Jako okamžitou pomoc podávejte králíkovi třikrát denně po kávové lžičce lněného nebo parafinového oleje ( koupíte v lékárně ) a jemně mu masírujte bříško krouživými pohyby . Králíka při tom držte na klíně . Nejpozději do 24 hodin se musí situace zlepšit , jinak musíte ke zvěrolékaři .

 Poplašná znamení :

 Je li břicho velmi naběhlé a králík reaguje na dotyk příliš citlivě , jděte ke zvěrolékaři ihned !!!!

 

 

 

První pomoc v  kritických případech :

Existují situace , ve kterých život zvířete můžete zachránit pouze vy .

 

 

 

 

Úpal :

 

Králík je velmi citlivý na teplo . Pokud nemá za dusných letních dní k dispozici stinné a chladné místo , dostane úpal . Může k tomu také dojít při převozu v rozpáleném automobilu . Králík potom leží apaticky v koutě , dýchá pouze povrchně a chvěje se .

Okamžitá pomoc :

Zvíře přeneste do chladné místnosti a přiložte mu vlhké chladivé ( ne ledové ) obklady na hlavu a tělo , aby tělesná teplota klesla . K podpoření krevního oběhu můžete dát zvířeti 1 lžíci zrnkové kávy . Až se jeho stav zlepší , tak mu nabídněte vodu a nechte ho proběhnout v stinném místě .
 

 

 

 

Šok :

Ohrožení jsou plaší králíci a ti , u kterých vyvolává nové prostředí panický šok . U některých stačí pouze zvuk visavače , a jsou vyděšení k smrti .  Šok může také zakrslíkovi způsobit honička se psem nebo s kočkou . Zakrslý králík se instinktivně snaží utéct do bezpečí , je-li vyděšen k smrti začne hlasitě kvičet .

 

Okamžitá pomoc :

Měli by jste se k němu pomalu přiblížit , aby se nevyděsil . Vezměte zvíře na klín a mluvte na něj klidným hlasem . Může se také u hodně plachých králíků stát že to skončí infarktem .

 

 

 

Pozor králičí mor RHD

 

Neboli zánět plic je silně nakažlivé virové onemocnění , které se k nám dostalo z Číny a rozšířilo se po celé Evropě .

Projevy moru :

apatie , zřetelné dýchací potíže , zvýšená tělesná teplota až 41 stupňů , krvácení z nozder , rychlá smrt v křečích a příznaky dušení . ROZHODNĚ OČKUJTE

 

Myxomatóza

 

Myxomatóza je další nebezpečné králičí  virové onemocnění . Je přenášené bodavým hmyzem .  Začíná hnisavým zánětem spojivek a otoky v oblasti hlavy . Zvířata umírají v několika dnech . Chováte-li králíka venku na balkoně či v zahradě a v okolí se vyskytnul případ myxomatózy divokých či domácích králíků  ( informujte se u zvěrolékaře ) , měli by jste svého králíka neprodleně očkovat . Myxomatóza patří  v  ČR mezi nebezpečné nákazy podléhající povinnému hlášení .

 

Nakažlivá rýma králíků:

Ne každá rýma musí být hned ta nakažlivá , nebezpečná . Zvláště ohrožená jsou zvířata , která mají od narození slabý imunitní systém nebo jejichž imunitní systém byl oslaben špatnými podmínkami chovu

projevy: nápadné kýchání , které přechází do zánětlivého výtoku z nosu , ztížené dýchání , bronchitida , záněty uší a plic .

příčina: Jedná se o onemocnění způsobené několika faktory . Zda za ním stojí virus , je stále předmětem diskuzí. Za bakteriální původce jsou považováni pasteurella multocida , bordetalla bronchisepica a stafylokok . Nákaza se šíří u oslabených zvířat nebo kontaktem s jiným nemocným králíkem , ale také jiným domácím zvířetem . Není přenosná na člověka.

léčba: V rané fázi pomocí antibiotik , často se ovšem vyléčit nepodaří. Mnoho zvířat po delší době zemře. Je možné očkování. Základní imunizace obnáší dvě vakcíny , pak je nutné každoroční přeočkování.

upozornění: Očkovací látka proti nakažlivé rýmě králíků je relativně nová , ale doporučuju ji. Toto očkování musí být provedeno v časovém odstupu od očkování proti RHD a myxomatoze .

 

Muší larvy

Ohroženi jsou hlavně králíci ve venkovních výbězích , kteří jsou oslabení a také zvířata s nadváhou , která se už nedokážou dobře čistit . Ale i jakákoliv malá rána , mokrý nebo stolicí znečištěný zadek mouchy magicky přitahuje.

prevence: Více než kdy jindy platí v létě doporučení absolutní čistoty ve venkovním výběhu . Každého z vašich králíků jednou týdně prohlédněte pečlivě na celém těle . Ošetřete ihned i ta nejmenší poranění na těle švédskými kapkami nebo měsíčkovou tinkturou . Obojí dezinfikuje a podporuje hojení . Zvláštní pozornost věnuje oblasti řitě , kde může být srst znečištěná stolicí nebo močí . Takovou srst opatrně odstřihněte , pak místo omyjte roztokem heřmánku a dobře osušte , protože mokrá srst přináší s sebou nová rizika napadení. Zvířata s průjmem odneste raději k lékaři.

co se může stát: Mouchy kladou vajíčka na všech znečištěných , vlhkých a poraněných místech těla . Larvy se během hodin vylíhnou , provrtají se kůží a králíka doslova žerou za živa. Jakmile objevíte i jen jednu , jedinou larvu , hned jeďte s napadeným králíkem ke zvěrolékaři ! Pokud budete návštěvu odkládat , nebude už ošetření možné a králík bude muset být uspán , aby se svého trápení zbavil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pouze leží a dýchá

(Peťa, 13. 5. 2020 20:22)

Neví někdo co s mým zakrslikem? Dočetl jsem se že se dozijou max 5let když můžou volně běhat, ten náš má 3,5 let a máme ho v bytě takže se moc nenabeha, včera byl ještě v pořádku, ale dnes ráno jen ležel a nemohl se postavit, zkoušeli jsme ho i zvednout a on znova spadnul a lehnul, teď leží na boku a někdy se snaží zvednout, ale nejde mu to

Re: Pouze leží a dýchá

(Matěj Pagač, 19. 6. 2021 22:02)

dobrý den mi se potýkáme se stejným problémem jestli jste někdo přišel na způsob jak to řešit prosíme napište

Re: Re: Pouze leží a dýchá

(Pavlína , 11. 12. 2021 13:21)

Také teď řešíme stejný problém:( Přišly jste na něco? Co to způsobuje a jak z toho ven?

Mám zakrslíka 12 let

(Ivana, 30. 5. 2020 21:31)

Já mam doma zakrslici Žolinku, který je už 12 let ☺️ Běhá, vidí, slyší a žere

Maličké králíčkovy bobky

(Františka, 12. 5. 2021 16:16)

Když má králík malé bobky( menší než obvykle) ale normálně jí a pije, je veselý, čilý, tak není to nic vážného?

Kulhání

(Zuzana , 6. 3. 2020 8:16)

Dobrý den, z ničeho nic nám začal kulhat králík na zadní nohu, že nedoslapuje a nevíme proč.. Mame ji asi 2roky...V tlapce nic nemá ani se nebouchla

Re: Kulhání může to být špatnou podestýlkou

(, 12. 4. 2020 11:16)

Předevčírem jsem jako obvykle venčila králíka. Venčím ho vždycky bez vodítka, protože je tlustý a do žádného co mám ho nemůžu dostat. Když se spokojeně pásl vyběhl k němu kocour. Chtěla jsem kocoura odehnat, ale bylo to na kopci, já neudržela rovnováhu a spadla jsem. Při pádu se mi zdálo, že jsem o něco zavadila. Lekla jsem se, že jsem spadla na králíka. Když jsem se podívala kde je byl na druhém konci zahrady a hnal ho kocour. To nejhorší ale bylo, že mu tekla krev z nosu. Možná jsem na něj spadla, nebo jsem o něj zakopla, nebo se něco stalo v tu chvíli kdy jsem měla obličej v zemi a nehlídala jsem ho. Krev se podařila zastavit, ale králíček nemá už 2 dny chuť k jídlu. Nevíte někdo prosím co mu mám dávat k jídlu a co momentálně potřebuje?

Re: Kulhání

(Adéla, 31. 3. 2021 10:31)

Dobrý den můj Boban asi špatně skočil a byla to velká rána od té doby jen odpočívá a myje se. Nezdá se mi že by mu opravdu něco vážného bylo protože normálně běhá ale kulhavě proto se ptám jestli je to vážně

Bojící králík

(Andrea, 27. 6. 2019 0:14)

Dobrý den potřebuju pomoc když chci svého králíka vyndat tak začne vy dávat takové divné zvuky připadámi jako by se bál a tohle dělá když je třeba v náruči kamarádky tak také vydává divné zvuky , ale přitom mu nikdo neubližije. Předem děkuji za odpověď

Re: Bojící králík

(CHS 018 z Modry, 11. 10. 2020 21:03)

Nejde o nič špeciálne. Proste sa bojí. Je vystrašený, a preto vydává divné zvuky. Dôvera tu zlihala a preto králik nemá nič dobré ku človeku. Mali by ste ho čo najviac socializovať so sebou. A keď usúdite, že je pripravený zveriť ho do náruče cudzieho. U starších králikov, ktorý toto majú je to ťažšie.
P. S. trošku neskoro, ale pomôže to aj do budúcna, keď budete chcieť pomôcť niekomu inému <3

Re: Re: Bojící králík

(Co dělat když se králíček třepe?, 29. 1. 2021 10:10)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co dělat, když se králíček třepe a je takovej přešlej?

Králíček Tedy

(Naďa Mostovská , 18. 11. 2020 17:25)

Můj králíček má vytržené přední zoubky a má často měkkou stolici. Dočetla sem se, že dávat seno jenže ona od té doby co má zuby vytržené seno nežere. Co jí tedy mám dávat, aby neměla měkké bobečky.

Nechapu Vaši lhostejnost

(Michal, 7. 10. 2020 10:34)

Myslíte, ze vašim nomcnym kralickum pomůže dotaz na internetu, 90 % co tu čtu je zralá na okamžitou návštěvu..jste odporná verbes

Lezi v zachode

(Adriana, 30. 8. 2020 17:01)

Dobry den, kralinda si odsunula ze zachudku tu plastovou krytku, uz pul Dne tam jen lezi, obcas se napapa....taky vam to delaji? Mam tam kockolit z lidlu, snad ji nenapadlo to snist

Kralicci

(Ivcis , 19. 7. 2020 21:03)

Dobrý den, máme dva malé králíčky, myslím že už jim může bejt tak 5 měsíců, ale jeden z nich jednou pacickou vube nemůže hýbat, a furt jen leží a leží ještě den předtím byl ply života a pak druhý deň jen leží, ani nechce jist, nevíte někdo co s tím? Jo a ještě druhá otázka proč ten první na toho co se necíti dobre se vykadil proč to tak je? Děkuji za rady

Kralicci

(Ivcis , 19. 7. 2020 21:02)

Dobrý den, máme dva malé králíčky, myslím že už jim může bejt tak 5 měsíců, ale jeden z nich jednou pacickou vube nemůže hýbat, a furt jen leží a leží ještě den předtím byl ply života a pak druhý deň jen leží, ani nechce jist, nevíte někdo co s tím? Jo a ještě druhá otázka proč ten první na toho co se necíti dobre se vykadil proč to tak je? Děkuji za rady

Slizké bobky

(Kateřina Motyková, 7. 7. 2020 20:06)

Dobrý den, můj králík byl na louce a asi tam snědl nějakou špatnou bylinu má normální bobky ale jsou větší a bobek je ,, obalený" v průhledném slizu (něco jako želatina) nevím co mám dělat, prosím odepište mi je to naléhavé!!

Zvlastni barva a hustota moci

(Lenka Vrzáčková, 28. 5. 2020 14:19)

Dobry den ,prosim o radu,nas kralicek normakne vykakal bobky a a pak tam mel jakoby hustejsi zlutou moc?nezda se mi ze to byl prujem kdYz mel normalne u toho bobky,zda se nam ze jinak vubec necuta,junak pije a ji dobre,je cila dekuju

kašel či rýma

(kata, 15. 5. 2020 10:02)

mame doma dva kralisky v jedne kleci a oba nam nejak kaslaji nebo prskaji obo jsou také hodne vydeseni a boji se mame je totiž ze skoly tak prosim o radu co delat

Nateklá pusinka a rýma?

(Jiřina, 29. 4. 2020 0:54)

Dobrý den mám králíčka který má nateklou pusinku a něco lepivího kolem nosánku snažím se mu to umívat aby mohl dýchat je to správně? A nevíte někdo co bych s ním měla dělat? Pořád kýchá vydává divný zvuky a má nateklou pusinku prosím pomozte mi ja ho mám strašně moc ráda a nechci o něj přijít předem děkuji za přečtení