Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smyslové vnímání králíka - voňavé vizitky

 

 

Voňavé vizitky :

 

Králíci mají tři pachové žlázy vylučující látky , s jejichž pomocí značkují a dorozumívají se spolu .

 

 

 

Žlázy podčelistní :

 

 

Jsou umístěny pod jazykem , jejich sekret je však uvolňován póry na spodní straně brady . Touto aromatickou látkou , která je pro člověka nepostřehnutelná , králíci označují svůj revír a samečci dámu svého srdce . Toto značení znamená :  Toto patří mně a tady jsem doma . Také váš králík se v bytě otírá bradou o různé předměty , jako například domeček , rohy klece nebo židlí , a takto je označuje ( viz. foto dole ) . V prostředí , které takto označil , se králík cítí jako doma . Revír , který není označený , nebo je dokonce označený někým jiným , zvíře znejisťuje . Nejčastěji značkují samečci a dominantní samičky . 

 

 Aromatickými sekrety podčelistních žláz králík označuje věci v jeho okolí , jako například list u vašeho plotu .

 

 

 

 

 

Žlázy anální :

 

Jsou umístěny na obou stranách konečníku . Jejich sekretem králík obaluje své bobky , které potom jako pachové domovní štíty rovněž označuje jako revír .

 

 

 

Žlázy tříslové :

 

 

Nacházejí se v neochlupených kožních záhybech po obouch stranách pohlavního otvoru . Vychází z nich ostrý nasládlí pach , který je vnímatelný i pro člověka . Když se králíci při prvním kontaktu očichávají v této oblasti , jsou ihned informováni o tom , zda je ten druhý stejného druhu , jakkého je pohlaví a zda li je samička připravena k páření . Pomocí těchto žláz mohou králíci také své moči dodat zcela individuální pachovou informaci a dát jí červenohnědé zbarvení . Samečci močí označují svou vyvolenou , ale také samičky tímto způsobem značí své teritorium a jiné králíky .

 

 

 

 

 

Smyslové vnímání :

 

 

 

Zrak:

 

 Králík má oči posazené po stranách horní části hlavy . Jsou přizpůsobeny k vidění na dálku a citlivě reagují na optické pohybové podněty . Zorničky mají pouze malou schopnost zůžení .

 

 Jak zvíře vidí :

 

 Králík má kompletní kruhové zorné pole , i ve vzduchu ( viz foto dole ) . Může teda rychle zpozorovat nepřítele . Protože je ale jeho prostorové vidění nedostatečné , na blízko vidí špatně . V šeru vidí relativně dobře . Barvy dobře nerozpoznává , ale umí rozlišit zelenou a černou . Pronikavé sluneční světlo omezuje jeho schopnost vidění a oslepuje ho . Velmi citlivě reagují na světlo obvzlášť albíni s bezbarvíma ( červeně působícíma ) očima .

 Zorové pole králíka .

 

 

 
 
 
 
Sluch :

 

Velké napřímené ušní boltce fungují jako zvukovody . Králík může uši natáčet nezávisle na sobě dozadu a dopředu .

  Vyložená hra uší .

 

 

 Jak zvíře slyší :

 

Králík slyší velmi dobře .Uši zachytí i  velmi tiché zvuky . Neustálou pozorností uší králík prověřuje své okolí . Beraní králíci s vysícíma ušima mají sluchové schopnosti snížené .

 

Pro zacházení z toho plyne !!! :

 

Bouchání dveří , křik či hlasitá hudba vyvolávají u králíka strach a potřebu se schovat , přičemž může králík v panice do něčeho vrazit a poranit se . Králíci jsou také schopni zapamatovat si lidský hlas a znovu jej rozpoznat .

 

 

 

 
 
Čich:

 

Králíci mají několikrát lepší čich než člověk . Jejich čenich je pohyblivý .

 Vynikající čich

 

 

 

 

Jak zvíře cítí :

 

Čich je vyvinut již u novorozených králíků , takže bez problémů najdou matčiny mléčné bradavky . Pomocí čichu králík rozpoznává zvířata téhož druhu .

 

Pro zacházení z toho plyne !!!

 

Prašné seno a suchý vzduch dráždí citlivou nosní sliznici , právě tak je tomu s agresivními čistícími prostředky a silnými parfémy . Myslete také na to , koho a čeho jste se dotýkali , než jste králíka pohladili . Pokud jste například před tím pohladili cizího psa , může se stát , že se bude králík od vás obracet . Určitá čichová pravidla musíte dodržet také při seznamování vzájemně dvou cizích si králíků .

 

 

 

 

Chuť :

 

Králík má chuťové buňky v dutině ústní a hltanové .

 

 

 

Jak zvíře rozpoznává chuť :

 

Dobře vyvinuté chuťové buňky rozpoznávají slydké , slané , hořké a kyselé .

 

 

Pro zacházení z toho plyne !!!!

 

Králíci s oblibou ohlodávají čokoládu a sušenky , protože sladké milují . Ale pozor , způsobuje u nich zažívací potíže . Domácí králíci také z velké části ztratili schopnost rozpoznat jedovaté rostliny . Zato , ale bezproblémů pojídají zdravé , ale nahořklé byliny , pampelišky či vojtěšku , protože nejsou vůči hořkým chutím tak citliví jako například člověk .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Králíček v jesličkách

(Kateřina, 7. 9. 2014 10:44)

Ahoj, můj králíče - sameček si teď našel místo v jesličkách na seně a neustále tam leží a znečišťuje si tím seno. Nevíš jak ho to mám odnaučit? :)

Re: Králíček v jesličkách

(Terr, 31. 10. 2015 23:16)

Naš malý tam taky skáče, podle nas je to tak, že je na ležení v seně od mala zvyklý a je to pro něj pohodlné, tudiš tam rád leží. Zkuste mu dát seno do klece, třeba bude ležet na něm a nebude skakat do seníku ☺

Re: Králíček v jesličkách

(majitelka stránky, 6. 2. 2016 3:20)

Neodnaučíš je to jejich přirozené chování... Pro omezení kastrace

Re: Králíček v jesličkách

(ziki, 24. 4. 2017 13:45)

ahoj porit te rohovej záchod a máto po prdeli

Červenohnědá moč

(Nikk&Kája, 31. 7. 2016 13:19)

Dobrý den můj zakrslí králíček lvíčka čůrá červenohnědou až úplně takovou tmavou moč ale podle toho co jsem četla je to normální...Radši se ptám znovu mám o něj strach..

gfghfhfhfjj

(králík, 15. 2. 2016 20:12)

fhfgjffjjjgjgjg

Re: gfghfhfhfjj

(hhtjtj, 15. 2. 2016 20:18)

keríi jf

jooo

(kk, 24. 7. 2014 19:12)

taky

děkování

(rabbitek, 1. 11. 2013 18:13)

děkuji