Výběh/chov v bytě a venku
CHOV V BYTĚ
Řada chovatelů nemá dům se zahradou a přesto si přeje zakrslého králíka jako domácího mazlíčka . Chcete , aby se vašim malým přátelům u vás dobře dařilo? Níže jsou uvedeny rady pro život v bytě , tak aby se co možná nejvíce blížil přirozenému životu králíka .
Ideální bytová klec
V obchodech s chovatelskými potřebami najdete různé modely klecí , většinou se skládají z umělohmotného spodního dílu (vany) a odnímatelné mříže
velikost klece: Minimální půdorys klece pro dva králíky by měl být 120x60 cm nebo velkoprostorová klec 145x80cm. Kdo má problémy při čištění s velkou spodní vanou , může sestavit ze dvou klecí "patrový byt" (viz foto níže)
Patrová klec
dolní část: Výška dolní části 16 až 18cm zcela postačuje k tomu , aby králík nevyhazoval z klece podestýlku. Příliš vysoké stěny (25cm) brání zakrslým králíkům ve výhledu .
horní část: Měla by mít vodorovné dráty, na nichž se mohou králíci protahovat a opírat se o ně. Protože králíci občas mříže okusují , je vhodnější koupit mříže pozinkované , a ne potažené umělou hmotou. Vyberte si takovou klec , která má dvířka vepředu , aby králíci mohli sami z klece vycházet a vracet se do ní. Navíc jsou dobrá dvoje dvířka nahoře pro snadnější manipulaci . Při koupi dbejte na to , aby mezi domečkem a vrškem klece bylo ještě asi tak 20cm místa , aby zde mohli králíci pohodlně sedět.
Výběh v bytě
Komu záleží na trvalém zdraví králíka , měl by mu dopřát výběh v bytě každý den. První výlet by se ale měl konat , až když si u vás králík zvykl. Při výběhu je třeba dbát na některá preventivní opatření .
-v místnosti by neměly být cenné koberce ani hodnotný nábytek. Králík by je mohl znečistit a ohlodat
-na parketách nebo linoleu to králíkovi klouže na studené dlažbě by mohl králík nastydnout
-elektrické vedení musí být mimo dosah, králíci se do něj s chutí pustí a mohou dostat smrtelnou ránu
-někdy vám králík vběhne přímo pod nohy , choďte proto velmi opatrně
-dveře otvírejte i zavírejte pomalu , zvíře se za nimi může schovávat a mohli by jste jej přiskřípnout
-také jedovaté pokojové rostliny musí být z dosahu králíka
-klec nechte otevřenou a do místnosti navíc postavte ještě jednu misku jako toaletu
jak výběh zajímavě zkompromitovat:
-jako nádobu na hrabání můžete použít kočičí záchod s rozšířeným okrajem a naplnit ho pískem , nebo směsí písku a hlín (nepoužívejte hnojenou hlínu pro pokojové rostliny)
-z chovatelských potřeb: mostek z březového dřeva , korková dutina (na prolézání , vyskakování, schovávání)
-ze zahrady/lesa: kousek kmene stromu (zvýšené místo na sezení)
-stromek plný pochoutek: tady králíkům nutím , aby se trochu namáhali a dosáhli na zdravé pochoutky
-koš z vrbového proutí , osázený trávou , pampeliškou nebo bylinkami
Stromeček s pochoutkami
Výběh se všemi komponenty uvedených výše
Život na balkoně
Na balkoně můžete svému králíkovi buď dopřát každodenní výběh , nebo ho zde ubytovat od jara až do podzimu. Příliš větrný balkon bez ochranného zastřešení je však nevhodný . Dbejte na:
-chlad od země: balkon s betonovou podlahou či dlaždicemi je nejlepší vyložit plastovou folií . Přes ni položte ještě slaměnou či rákosovou rohož . Takto pokrytá část balkonu musí být rozhodně zastřešená , protože tyto materiály nejsou vůči povětrnostním vlivům odolné
-slunce: pokud váš balkon nemá žádnou stinnou část , v níž by se mohl králík schovat , musíte stín především v létě vytvořit například pomocí markýzy . Zvíře by jinak mohlo dostat úpal.
-bezpečnost: zábradlí balkonu zajistíte nejlépe pletivem , které musí být připevněno k podlaze . protože bývá zábradlí vysoké maximálně 1m , a většinou je nižší , některým králíkům se může podařit je přeskočit . Nejlepší je proto balkon zajistit sítí až do stropu . Ta může sloužit také jako ochrana před kočkami či kunami , pokud je váš balkon v přízemí . Na ochranu před průvanem a pro zvýšení bezpečnosti můžete dolní část zábradlí zabednit ještě prknem vysokým asi 25cm . Králíci jej také s oblibou ohlodávají
-další vybavení: k odpočinku i jako skrýš umístěte králíkovi v chráněném rohu balkonu misku se slámou nebo senem . Do výběhu na balkoně patří také miska se slaměnými paletami jako záchod , miska s krmením i vodou
-změna počasí: králíka chovaného v bytě dáváme z počátku ven jenom na 1 až 2 hodiny denně , aby venkovním teplotám přivykal pomalu a nenastydl. Začít byste měli na jaře při teplotě 20 stupňů . Na noc berte králíka dovnitř , dokud teploty v noci klesají pod 15 stupňů.
trvalé bydlení na balkoně
Po období přivykání může váš králík zůstat trvale na balkoně až do podzimu . Necháváteli-li v létě balkonové dveře otevřené , ale nechcete , aby králík běhal do bytu , můžete dveře uzavřít rámem s nataženým pletivem . Pro chladnější noci potřebuje králík rozhodně úkryt (domeček) . Takový přístřešek poskytuje teplý úkryt .
Léto na zahradě
Na zahradě a to i docela malinké , se králík cítí nejlépe . Tedy může neomezeně okusovat černou zeleň , hopkat i běhat okolo . Pobyt na čerstvém vzduchu utužuje zdraví a i srst zvířat krásní . Takový výběh bez dozoru může ovšem snadno skončit výletem bez návratu. Lepší je , když někde v polostínu postavíte pro králíka ohrádku (viz fotografie níže) . Obě vyobrazené ohrádky jsou skládací a shora kryté sítí nebo pletivem či stříškou , takže králíci nemohou vyskočit ven . Občas zkontrolujte zda se králíci nesnaží pod ohrádkou podhrabat a prorazit si tak cestu ke svobodě . V takovém případě by jste měli pokrýt zem pletivem s velkými oky a pevně je spojit se stěnami .
DÍKY
(Lucie, 6. 5. 2017 14:38)