Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plánování rodiny

Mláďata jako překvapení :

 

Možná , že vaše dítě během návštěvy spolužačky i s jejím králíčkem nevědomky zorganizovali králičí svatbu , nebo se možná ze dvou samiček v obchodě zorganizoval pěkný párek a jednou ráno svého majitele překvapí mláďaty . V takovém případě můžete pouze co nejlépe využít situaci , dobře se o zvířata starat a s radostí pozorovat , jak se mláďata vyvíjejí .

 

 

 

Správné plánování :

 

Na co byste měli dbát , pokud mláďata plánujete .

 

1.

Rodiče by měli být zdraví a neměli by mít žádné tělesné vady .

2.

Věk ideální pro chov je od 8 měsíců do 4 let . Pohlavní dospělosti králíci dosahují už ve 3 až 4 měsících , příliš časná březost by však mohla mít špatný vliv na tělesný vývoj samice .

3.

Při páření dbejte na to , aby byli rodiče buď čistokrevní, nebo aspoň kříženci,  kteří zůstali zakrslí . Pak máte záruku , že mláďata budou taky zakrslá . Pro takové králíky je potom snaší najít majitele . Nenechte pářit malou samičku s mnohem menším samcem . Velká mláďata by mohla při porodu samičce způsobyt vážné problémi a ohrozit její život .

4.

Klec by měla mít rozměry asi 100 x 60 cm , aby vní bylo dost místa pro mláďata i pro porodní domeček .

5.

Spolubydlící , jako jsou další králíci či morčata , pro jistotu na první 3 až 4 měsíce přesuňte do samostatné klece . Březí samice potřebuje klid , jinak se může stát , že mladé odmítne tedy že je neporodí do hnízda , ale roznese je po kleci .

6.

Kdo chce odchovat čistokrevné zakrslíky podle standartních předpisů a později jezdit na výstavy , musí se stát členem Svazu chovatelů . Pouze členové svazu se mohou zůčastnit výstav , musí se stát členem Svazu chovatelů . Pouze členové svazů se mohou zůčastnit výstav , jejich králíci dostanou nutná tetování uší a vy budete mít možnost získat rady od skušenějších chovatelů .

Čtyřtýdenní mláďata leží těsně přitulené v pelíšku .

 

 

 

 

Samice svolává k páření

 

připravenost samice ke krytí nazýváme říjí . Je vyvolána hormonálně a u divokých králíků se opakuje v nepravidelných intervalech ( vliv počasí ) . Králík chovaný doma je schopný páření v podstatě celý rok . Samici v říji poznáte podle toho , že při drbání na zadní straně těla ihned nadlehčuje pánev . Její stydské pisky jsou lehce narudlé a nateklé . Neklidně hrabe v podestýlce a některá samice hromadí v ústní dutině slámu a seno . Také naskakování na jiné králíky a zvíšená agresivita jsou znakem .

 

  Sameček páří samičku

 

 

 

Králičí svatba

 

Nejpřirozenější rituál páření i vlastní krytí probíhají mimo klec  např : ve venkovním výběhu nebo v pokoji . Samici vždy přidáváme k samci , nikdy naopak . Ve svém teritoriu by mohla samička samečka napadnout a poranit . Zda bude jeho snažení ihned úspěšné , nebo bude o samičku usilovat déle , záleží pouze naní k svolnosti k páření .

 Králičí svatba
 

 

 

 

Pachová kontrola a značkování :

 

Samiček očichává anální oblast samičky , aby ucítil její aromatický látky , sekrety pachových žláz , a aby se předsvědčil , zda a do jaké míry je v říji . Třením žláz na bradě oznamuje okolí a také samičku . Kromě toho dámu svého srdce uctívá mířeným paprskem moči obsahujícím jeho aromatické sekrety .

 

 

 

Březí samice

 

Ode dne oplodnění nosí samice mláďata průměrně 31 dní ( 28 až 33 je rozmezí ) . Během této doby se samice chová k ostatním králíkům agresivněji . To je zcela normální , projevuje se tak její obránný instinkt . Buďte trpěliví , i když se samice chová nevrleji a nerozně i vůči vám .

Klec nebo králíkárnu nesmíte během březosti přenášet nebo měnit . Postarejte se , aby měla klid zbytečně ji nenoste a nepřenášejte . Preventivně ji skontroljte drápky . Jsou li dlouhé  musíte je neprodleně ostříhat , aby jim neporanila mláďata .

 

 

 

Týden před porodem

Důkladně vyčistěte klec a dejte tam dostatek slámy a sena hlavně porodní domeček . Ten samice s vděkem obvikle přijme a dokonce sbírá slámu a důkladně jí nosí v pusince do hnízda .

 

 

 

Několik dní před porodem

Někdy dokonce i v den porodu , si samice vytrhá uvolněnou srst z břicha a vystele jim hnízdo . Mláďata pak leží na teple podestýlce .  

 Matka si trhá chlupy 
 

  POZNÁMKA: 

Poslední dny před porodem nechte samici běhat jen krátce . Pokud nečekaně začne porod , může se stát , že samice neuloží do hnízda , ale roznese je po bytě .

 

 

 

Porod

Zakrslý králík většinou přivádí mláďata na svět tak tiše a rychle , že to ani nepostřehnete . Vždy po porodu samička očistí mláďata jazykem , oddělí pupeční šňůru a pozře plodový koláč , aby zůstalo hnízdo suché . Krátce na to mláďata sají z matčiných bradavek .

POZNÁMKA :

Zvlášť u prvorodiček se stane , že během bolestivých stahů začnou běhat po kleci a mláďata libovolně odloží . Aby neprochladla , je třeba je dát do teplého hnízda , jinak prochladnou a zemřoun. Králičí matky je tam neodnesou tak , jako to dělají kočičí nebo psí matky .

Mrňouskům je 5 dní :)

 

 

 

Nezbytná kontrola hnízda :

Několik hodin po porodu samici odlákejte něčím na zub nebo ji nechte proběhnout , aby jste mohli provést první kontrolu mláďat . odklopte střechu domečku , pečlivě odhrňte srst a seno na stranu a zkontrolujte , zda jsou všechna mláďata v pořádku a bez zranění . Případné porodní zbytky nebo mrtvá mláďata ihnet odstraňte . I v dalších dnech kontrolujte hnízdo , jestli jsou mláďata dobře živena a mají plné bříšky .

Poznámka:

U čistokrevných králíků se stává že při vrzích někdy objevují chudáčci , kteří vypadají staře , jsou studenější než ostatní a bohužel se většinou nedají zachránit .

 

Několik hodin po porodu
 
 

 

 

Vývoj mláďat :

 

5. až 8. den

5 den po narození se na dosud zcela holé pokožce vytvářejí krátké a husté chloupky . Na dotyk připomínají samet . Zřetelné je také budoucí zbarvení srsti . Po týdnu mají mláďata dvojnásobnou hmotnost , a to i když jsou krmena jednou , maximálně 2x za 24 hodin . Králičí mateřské mléko obsahuje živiny ve vysoké koncentraci . Obsahuje 4x tolik bílkovin než kravské mléko , je 5x tučnější a obsahuje 5x tolik vápníku !!!

 

9. až 11. den

Králíkům se otevírají oči a uši , začínají vidět a slyšet . Ouška , dříve uzavřená a položená dozadu , se nyní napřimují a pozorovatelná je první hra uší . Neotevře li mládě oči do 11. dne , rozhodně to nedělejte násilím . Zvěrolékař vám v tomto případě může předepsat oční mast .

 

 
 Nyní jsou všechny smyslové orgány vyvinuty .

 

 

    

Ve 2. týdnech

Dvoutýdenní králíčci mají hustou a měkkou srst ( viz foto na hoře )  a ti nejodvážnější se poprvé vidávají z porodního domečku . Ostatní s tím čekají až do dosažení 3 týdnů . Zadupeli matka zadníma nohama do podlahy , zmizí zase v mžiku v teplém hnízdě . Nyní můžete pozorovat první pokusy o čištění , i když malí mají ještě problém s rovnováhou .

 

Ve 3 týdnech

Ve 3 týdnech jsou výlety o něco odvážnější a ovládání těla se zdokonaluje . Nyní se také daří panáčkování bez okamžitého převalení . Mláďata také zvědavě okousávají stébla trávy .

Ve třech týdnech již umí králík panáčkovat

 

 

Ve 4 až 5 týdnech :

Čtyřtýdenním až petitýdenním mláďatům nabídněte speciální odchovné krmení ( koupíte v obchodech s chovatelskými potřebami ) . Vhodné jsou také : ovesné vločky , a velmi malé množství jemného zeleného krmení , především kvalitní seno !! Tvorba mléka u matky od 4 týdne pomalu klesá . Nyní je důležité nechat mláďata každý den proběhnout , aby správně sílilo jejich  srdce , plíce a svaly . Je velmi zábavné pozorovat , jak divoce bjehají okolo , vyskakují do výšky a není pro ně problém vyskočit na pohovku . Někdy přilákejte mláďata na nějakou dobrotu ( petrželku ) a hlaďte je jemně po srsti . Mluvte na ně jemným hlasem . Zvyknou si pak na člověka a od začátku budou důvěřiví . Nezapomeňte vždy mláďata posazovat na záchodovou misku .

 

Od 6 týdnů

Od 6. týdne se žaludek  a střeva plně přispůsobují tuhé potravě , přesto ještě občas sají od matky .V 7 až 8 týdnech jsou mláďata dost stará k odběru , záleží ovšem na individuálním stupní vývoje . Mohou již zcela samostatně příjmat potravu .

Poznámka :

Pokud si chcete mláďata ponechat , můžete je ( pokud je matka ovšem ještě kojí ) chovat do 11 týdne v jedné kleci . Potom musíte odďelit samečky od matky a ostatních sourozenců . Samičky mohou žít společně , dokud matka znovu nezabřezne .

 

 

 

 

Nedostatek mateřského mléka :

 

Muže se stát , že samice zemře , nemá mléko , nebo ho má nedostatek . Nemáteli k dispozici jinou kojnou samici , můžete mláďata odchovat sami

Co budete potřebovat :

 

1.

Obstarejte si v obchodě s chovatelskými potřebami mléko pro koťata a odchovnou láhev  ( může bít i pipeta ) .

2.

Mláďata krmte asi 4x denně.

3.

Každé mláďe při tom vezměte do ruky a držte mírně nakloněné . Mléko podávejte opatrně , aby se mláďe nezakuckalo nebo tekutiny nevdechlo . Místo dírky v dudlíku se osvědčil zářez kolmo k otvoru úst . Náhradní mléko má mít tělní teplotu !!

4.

Po každém jídle masírujte bříško k řitnímu ozvoru , aby jste potpořili trávení . Trus a moč otírejte papírovým kapesníkem .

5.

Do domečku položte zahřívací láhev s vodou o teplotě 30 stupňů .

6.

Od 3 týdne přidávejte do mléka ovesnou kaši s mrkvovou šťávou a podávejte mláďatům odchovnou krmnou směs v misce .

Poznámka :

Jen málo lidem se podaří mláďata odchovat . A to specialistům nebo zvělolékařům . Je málo procent že se mláďe dožije dospělosti .

 bsd

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chtěla bych nechat zabřeznout

(Jaroslava, 15. 3. 2019 10:21)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je pozdě mýt 1 mladé ve věku 2,5 roku, vede mě k tomu hlavně to, že bych chtěla aby se uklidnila, ale rozhodně nechci riskovat s jejím životem. Předem děkuji za odpovědi

SOS

(lucie, 3. 4. 2018 15:33)

Máme v jednom kotci dvě samice.Jedna z nich dnes porodila kralicatka.Nikde ale nemá hnízdo....Všechny kralicatka jsou rozložena po kotci a neví m ,jestli ji nemám udělat to hnízdo umělé a ty mladé ji tam dát.Moc dík za radu!!!

březost

(Lucie, 20. 6. 2014 22:24)

Dobry den.Chtela jsem se zeptat...ve ctvrtek jsme poprve pripustili nasi samicku, ktera se nechala ale na druhy den byla a je jako vymenena.Kouse je agresivni utoci ns nas a nikdy takova nebyla.Byla mszlik!Prosim o radu cim to muze bxt.Dekuji

Re: březost

(lucie, 3. 4. 2018 15:28)

Zřejmě je brezi

Ahoj

(Jolana, 12. 8. 2015 20:48)

Informace super :), ale ty chyby tam, hrůza!

Re: Ahoj

(Veronika, 2. 10. 2017 21:54)

Úplně souhlasím-děkuji za informace, ale ta čeština je příšerná!

chci miminka

(natka kr., 27. 3. 2013 15:10)

co mam delat ? chci miminka

Re: chci miminka

(Miroslava Koldová, 15. 4. 2013 18:17)

No asi by si nejspíš měl/a logicky připustit svojí samoci ne ?

Mimča od králové Emilky

(Březost , 24. 4. 2016 12:48)

Ahoj nechali jsme připustit naší králíci myslím že je březí,protože má hodně zvětšené bradavky a je agresivní ale už uběhl 38 den její mřezosti a mimča nikde ale je zvláštní že v domečku tak hrstku vyřezaných chlupů má.Nevím co si mám o tom myslet.Prosím moc bych potřebovala odpověď.Předem ďekuji

Re: Mimča od králové Emilky

(DANIELLE PHAN, 21. 11. 2016 11:19)

A neni to "falesna" brezost? Naznaky brezosti bez mimin. Dejte vedet, zda to bylo tohle :)

Re: Mimča od králové Emilky

(elis a adele , 27. 9. 2017 18:06)

veterrina

Mimča od králové Emilky

(Březost , 24. 4. 2016 12:49)

Ahoj nechali jsme připustit naší králíci myslím že je březí,protože má hodně zvětšené bradavky a je agresivní ale už uběhl 38 den její mřezosti a mimča nikde ale je zvláštní že v domečku tak hrstku vyřezaných chlupů má.Nevím co si mám o tom myslet.Prosím moc bych potřebovala odpověď.Předem ďekuji

Mimča od králové Emilky

(Březost , 24. 4. 2016 12:50)

Ahoj nechali jsme připustit naší králíci myslím že je březí,protože má hodně zvětšené bradavky a je agresivní ale už uběhl 38 den její mřezosti a mimča nikde ale je zvláštní že v domečku tak hrstku vyřezaných chlupů má.Nevím co si mám o tom myslet.Prosím moc bych potřebovala odpověď.Předem ďekuji

aťuťuťu ňuňň

(elis a adele, 27. 9. 2017 17:54)

to nas přesně vystihlo ta kralicí svatba jako nevěsta a ženich ale mladata budou až za 4 mesice

Samec + mládě

(Miky, 30. 7. 2017 0:20)

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás neví, jaký má vztah sameček z. králíka ke svým vlastním mláďatům. Plánuji se svým samečkem navštívit nevěstu, a chtěla bych si jedno z mrňousků ponechat. :) Mám ale strach, aby spolu vycházeli a neudělali si něco. Vycítí sameček, že je to jeho dítě? Máte někdo s touto situací zkušenost? :) (Samozřejmě počítám s tím, že by mělo jinou klícku atd.)

předem děkuji za odpověd :)

Agresivní samička

(......, 12. 7. 2016 9:50)

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Připustila jsem svou samičku a po opětovném připuštění samce odmítá. Je ale agresivní i na mně. Chtěla jsem ji učesat culíček aby jí to nepadalo do očí ale když jsem jí chtěla vytáhnout z klece tak přede mnou utíkala a pak skočila na toaletu. Chtěla jsem jí odtut vytáhnout ale ona proti mé ruce vyběhla a kousla mně. Je mi to divné,přece moje ruka není sameček

Re: Agresivní samička

(DANIELLE PHAN, 21. 11. 2016 11:13)

Nejspis bude Vase samicka.jiz brezi. Naznaky na to ukazuji. Odmita samecka a je nevrla az agresivni. Kazdopadne pozorujte a za par dni bude jasno :)

Rodinka

(Marek Vokuš, 24. 10. 2016 16:34)

ahoj lidi
tady je Marek
Já a moje kamarádka kačka plánujeme mít králičí rodinku.
A to jsme minulý týden připouštěli našeho králíka Alexe a samičku Mrkvičku a nic se nestalo.
Je to tím že ještě není připravená ????? a nebo že nechce mít miminka. Prosím 1 000 000 000 poradte mi.
moje číslo je 720 406 253. můžete mi volat kdykoliv. ale radši bych byla kdyby jste mě volaly odpoledne.
Mám školu každý den do 13:30 hod. kromě v pátek to končím. Dřív ve 12:30.

jak

(míša, 27. 7. 2016 11:52)

jak je mám přenést

porod

(Zuzka, 7. 7. 2016 18:22)

dobrý den, myslýte že když máme jednu králici která je mamka dvou králíčat které mají 3 měsíce a jsou to 2 holky a ta mamka je zase březí máme je spolu nechat neboje oddělit

prosiíím poraďte v neděli asi už bude rodit

děkuji za všechny rady .........