Nemoce a rychlá pomoc
První známky nemoci :
Řada chorob je u králíků způsobena nedostatky při chovu : vlhká podestýlka , zkažené krmení , nesprávný výběr krmení , špatný příbytek a nedostatek pohybu , a příliš stresu snižují imunitu zvířete a vyvolávají náchylnost k onemocnění . Zakrslý králík je velmi tichý pacient . O to důležitější je , aby jste jako chovatelé postřehli každou změnu jeho chování a neváhali dlouho s návštěvou lékaře .
Co můžete zkontrolovat sami :
Tělesná teploto u zdravého králíka se pohybuje okolo 38,5 až 39,5 stupňů . Teplota 40 stupňů je tedy zvýšená . Měření teploty si raději nechte nejprve ukázat od odborníka nebo zvěrolékaře . Trus má normálně formu dobře tvarovaných bobků černohnědé až zelenohnědé barvy . Kašovitý až tekutý trus je znakem průjmu . Barva moči může být u králíka běložlutá až hnědočervená . Kvůli vysokému obsahu minerálních látek je moč vždy poněkud matná . Barva moči je ovlivněna krmením ( např : když králík jí mnoho mrkve , nebo zeleného krmení ) , mění se především obsahem aromatických látek , které králík může libovolně přidávat kvůli značkování .
Honička se psem nebo kočkou může pro králíka skončit infarktem.
Psa je možné vychovat k tomu , aby králíka bral za člena smečky .
Ošetření lehkých zdravotních potíží :
Většina nepatřičností je u králíků způsobena jídlem a v mnoha případech je lze odstranit pomocí léků z domácí lékárny .
Průjem :
Trus je měkký a kašovitý , srst okolo řitního otvoru znečištěná . Jinak zvíře nevykazuje žádné nápadné změny .
Co můžete udělat :
Klec pečlivě vyčistěte horkou vodou ,odstraňte zbytky krmení a do klece dejte čerstvou slámu . Průjem může také vyvolávat chlad , průvan a stres musíte jim zamezit . Zakrslíkovi dávejte pouze kvalitní seno a místo vody vlažný heřmánkový čaj . Podpůrně také působí dubové a vrbové větvičky ( obsahují léčivé třísloviny ) . I když se průjem zlepší , neměli by jste mu dávat hned zelené krmení , ale ještě pár dní seno , vodu a suché krmení .
Poplašné znamení :
Pokud průjem do 2 dnů nepřejde , musíte ke zvěrolékaři . Pro všechny případy vezměte sebou vzorek trusu . Trus je velmi řídký , páchne hnilobně či je dokonce smíchán s krví . Králík má naběhlé břicho, dýchání nepravidelné a povrchně . Musíte ihned ke zvěrolékaři . Život králíka je ve vašich rukách !!!!!!!
Potíže s vylučováním trusu :
To je bohužel nápadné až ve chvíli , kdy králík sedí v rohu klece a přes velkou námahu nic nevylučuje žádný trus ale jenom malé , většinou velmi tvrdé bobky . Nemá také chuť k jídlu . Při prohmatání zadní části břicha zjistíte , že břišní stěna je napnutá , a někdy dokonce nahmatáte tlusté střevo plné bobků .
Co můžete udělat :
Nejprve se přesvědčte , zda není napáječka ucpaná a králík trpí nedostatkem tekutin . Odstraňte suché krmení a králíka nechte proběhnout , pokud má chuť . Pohyb může pomoci . V následujících dnech nedávejte králíkovi suché krmení , ale snadno stravitelné zelené krmení např : polní salát ,pampeliškové listy nebo fenykl .
Jako okamžitou pomoc podávejte králíkovi třikrát denně po kávové lžičce lněného nebo parafinového oleje ( koupíte v lékárně ) a jemně mu masírujte bříško krouživými pohyby . Králíka při tom držte na klíně . Nejpozději do 24 hodin se musí situace zlepšit , jinak musíte ke zvěrolékaři .
Poplašná znamení :
Je li břicho velmi naběhlé a králík reaguje na dotyk příliš citlivě , jděte ke zvěrolékaři ihned !!!!
První pomoc v kritických případech :
Existují situace , ve kterých život zvířete můžete zachránit pouze vy .
Úpal :
Králík je velmi citlivý na teplo . Pokud nemá za dusných letních dní k dispozici stinné a chladné místo , dostane úpal . Může k tomu také dojít při převozu v rozpáleném automobilu . Králík potom leží apaticky v koutě , dýchá pouze povrchně a chvěje se .
Okamžitá pomoc :
Zvíře přeneste do chladné místnosti a přiložte mu vlhké chladivé ( ne ledové ) obklady na hlavu a tělo , aby tělesná teplota klesla . K podpoření krevního oběhu můžete dát zvířeti 1 lžíci zrnkové kávy . Až se jeho stav zlepší , tak mu nabídněte vodu a nechte ho proběhnout v stinném místě .
Šok :
Ohrožení jsou plaší králíci a ti , u kterých vyvolává nové prostředí panický šok . U některých stačí pouze zvuk visavače , a jsou vyděšení k smrti . Šok může také zakrslíkovi způsobit honička se psem nebo s kočkou . Zakrslý králík se instinktivně snaží utéct do bezpečí , je-li vyděšen k smrti začne hlasitě kvičet .
Okamžitá pomoc :
Měli by jste se k němu pomalu přiblížit , aby se nevyděsil . Vezměte zvíře na klín a mluvte na něj klidným hlasem . Může se také u hodně plachých králíků stát že to skončí infarktem .
Pozor králičí mor RHD
Neboli zánět plic je silně nakažlivé virové onemocnění , které se k nám dostalo z Číny a rozšířilo se po celé Evropě .
Projevy moru :
apatie , zřetelné dýchací potíže , zvýšená tělesná teplota až 41 stupňů , krvácení z nozder , rychlá smrt v křečích a příznaky dušení . ROZHODNĚ OČKUJTE
Myxomatóza
Myxomatóza je další nebezpečné králičí virové onemocnění . Je přenášené bodavým hmyzem . Začíná hnisavým zánětem spojivek a otoky v oblasti hlavy . Zvířata umírají v několika dnech . Chováte-li králíka venku na balkoně či v zahradě a v okolí se vyskytnul případ myxomatózy divokých či domácích králíků ( informujte se u zvěrolékaře ) , měli by jste svého králíka neprodleně očkovat . Myxomatóza patří v ČR mezi nebezpečné nákazy podléhající povinnému hlášení .
Nakažlivá rýma králíků:
Ne každá rýma musí být hned ta nakažlivá , nebezpečná . Zvláště ohrožená jsou zvířata , která mají od narození slabý imunitní systém nebo jejichž imunitní systém byl oslaben špatnými podmínkami chovu
projevy: nápadné kýchání , které přechází do zánětlivého výtoku z nosu , ztížené dýchání , bronchitida , záněty uší a plic .
příčina: Jedná se o onemocnění způsobené několika faktory . Zda za ním stojí virus , je stále předmětem diskuzí. Za bakteriální původce jsou považováni pasteurella multocida , bordetalla bronchisepica a stafylokok . Nákaza se šíří u oslabených zvířat nebo kontaktem s jiným nemocným králíkem , ale také jiným domácím zvířetem . Není přenosná na člověka.
léčba: V rané fázi pomocí antibiotik , často se ovšem vyléčit nepodaří. Mnoho zvířat po delší době zemře. Je možné očkování. Základní imunizace obnáší dvě vakcíny , pak je nutné každoroční přeočkování.
upozornění: Očkovací látka proti nakažlivé rýmě králíků je relativně nová , ale doporučuju ji. Toto očkování musí být provedeno v časovém odstupu od očkování proti RHD a myxomatoze .
Muší larvy
Ohroženi jsou hlavně králíci ve venkovních výbězích , kteří jsou oslabení a také zvířata s nadváhou , která se už nedokážou dobře čistit . Ale i jakákoliv malá rána , mokrý nebo stolicí znečištěný zadek mouchy magicky přitahuje.
prevence: Více než kdy jindy platí v létě doporučení absolutní čistoty ve venkovním výběhu . Každého z vašich králíků jednou týdně prohlédněte pečlivě na celém těle . Ošetřete ihned i ta nejmenší poranění na těle švédskými kapkami nebo měsíčkovou tinkturou . Obojí dezinfikuje a podporuje hojení . Zvláštní pozornost věnuje oblasti řitě , kde může být srst znečištěná stolicí nebo močí . Takovou srst opatrně odstřihněte , pak místo omyjte roztokem heřmánku a dobře osušte , protože mokrá srst přináší s sebou nová rizika napadení. Zvířata s průjmem odneste raději k lékaři.
co se může stát: Mouchy kladou vajíčka na všech znečištěných , vlhkých a poraněných místech těla . Larvy se během hodin vylíhnou , provrtají se kůží a králíka doslova žerou za živa. Jakmile objevíte i jen jednu , jedinou larvu , hned jeďte s napadeným králíkem ke zvěrolékaři ! Pokud budete návštěvu odkládat , nebude už ošetření možné a králík bude muset být uspán , aby se svého trápení zbavil.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak mohu Králíčkovi pomoci když má nízkou teplotu a skoro nejí a nepije.Byl jsem u veterináře ale chtěl jsem se zeptat jestli to nejde i jinak mu pomoci.
Králičice si zlomila nohu a kost jí leze ven a čeká mláďata
(Vojtěch, 24. 4. 2018 19:25)
co mám dělat když si králičice zlomila nohu a kost jí leze ven ale jen trochu . Zlomenina je na zadní tlapce a někde u kloubu , čeká mladé
Krev z tkapky
(Míša , 29. 3. 2018 18:05)Byli jsme venku s mym kralikem a najednou se koukam ze kralickovi tece krev z tlapky, asi si zranil drápek, mam zajet na veterinu ? Ten drapek tam je ale trosku si jej odstrhnul
Kralicek přestal jist a jen lezi
(Veronika, 13. 9. 2017 19:10)Muj u sáček přestal ze dne na den jist. Uchýlil se do ústraní a jen ležící a nijak nereaguje. Je velmi klidný ale bez chuti k jídlu a do života. Co s nim muže byt. Má 5let
Re: Kralicek přestal jist a jen lezi
(Jana, 23. 10. 2017 18:38)dobrý den, jak dopadl, máme momentálně to stejné
Re: Re: Kralicek přestal jist a jen lezi
(Lenka, 16. 1. 2018 18:40)Dobrý den,mám zakrslého králíka teddyho a v poslední době u něho pozoruji časté pospávání,proleží i půl dne a jen kouká.Dříve škemral o vypuštění,hryzal otvírání u klece a nyní nic.také při krmení a otevření klece neuteče jako dřív.Dostává granulky a listovou a kořenovou zeleninu a jablíčka.Samozřejmě v přiměřené míře.Prosím o radu co s ním.Děkuji Lenka
Re: Kralicek přestal jist a jen lezi
(Tomas Plisek, 3. 3. 2018 21:23)Bejt vámi zajďete k veterináři náš králík se choval stejně a měl nádor..
Moje malá Mia
(Klára, 25. 1. 2018 15:25)Mám novou kamarádku. Mi u. Jsou ji 3 měsíce. Mám ji teprv pár dní ale až včera a dneska se začala zvláště chovat. Co chvíli odskočí a uklouzne jako kdyby měla škitavku. Ale dělá to často jen chvíli. Je to nemoc nebo vůbec ne ?
Králík málo ji a má malé bobky
(Ondra, 8. 9. 2017 12:27)Dobrý den , máme s přítelkyni králíka a v poslední době schudnul , ztratil chuť k jídlu a má malinke černé bobky , předem díky za rady
králík už 2 dny nejí
(Veronika , 18. 8. 2017 19:39)Dobry den,můj králík už 2 dny nejí,jí jenom seno ale málo sena.Z jeho břicha jsou slyšet divné zvuky,opravdu nevím co to je, budu moc ráda když mi někdo poradí
díky
(lucie , 7. 5. 2017 0:53)Moc děkuji za užitečné informace králíček je díky rychlé reakci dnes v pořádku :)
Nízká teplota
(František Šivák, 13. 5. 2018 17:34)