Zdravé krmení udržuje králíka v kondici
Seno denní chléb králíka
Seno , bohaté na vlákninu , obsahuje velké množství balastních látek , a díky tomu správně reguluje trávení králíků . Proto musí být jesle na seno vždy naplněny , a to i v noci a bez ohledu na to , jaké jiné krmení ten den dostal . Po senu se netloustne a králík ho může sníst , kolik jen hrdlo ráčí . Kvalitní seno obsahuje důležité živiny .
Jak poznat kvalitní seno
Dobré seno obsahuje byliny a kvetoucí rostliny , stejně jako ruzné druhy travin a listy , květy a souplodími , které jsou i v suchém stavu rozpoznatelné . Seno má zelenavou barvu , není zažloutlé ani šedé . Vydává příjemnou aromatickou vůni . Pochází z chemicky neošetřovaných luk . Získat kvalitní seno je čím dál tím víc těžší . Intenzivně využívané louky jsou tak často koseny a hnojeny , že se na nich nevyvíjí správné bohatství různých rostlin , ale pouze čistý travnatý porost . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí seno balené v pytlích . Doporučit lze tzv: horské nebo luční seno . Datum sklizně bohužel na balení vyznačeno není . Seno v balících či v pytlích můžete také získat u zemědělců . Kvalitní seno také získáte v ekologických hozpodářstvích , nebo u zemědělců , kteří nechávají louky k přirozenému růstu .
Poznámka :
Seno z druhého senoseče se nazývá otava
Jak poznat nekvalitní seno :
Nekvalitní seno silně práší a dráždí tím dýchací cesty králíka . Staré seno je chudé na živiny a pro králíkla ne tak chutné . Pozor na seno , které je navíc ještě vlhké , nahnilé nebo dokonce plesnivé . S nim zásadně nekrmit to může vést k těžkým zažívacím potížím s průjmy , nadýmáním a kolikami .
Klasické seno z obchodu
Balené luční seno
Hotové krmné směsi
Jsou praktické , trvanlivé a snadno k sehnání . Takzvané základní krmení . Obsahuje všechny živiny a vitamíny , které váš zakrslík potřebuje . Chovatelé zakrslých králíku svá zvířata krmí tzv: paletami ( granulátem ) . To jsou lisované zelenohnědé válečky ( z různých zelených rostlin a obilí s přídavkem vitamínů ) . Takové krmení pro chovatele koupíte především ve velkoobchodech , a navíc obvykle pouze v pytlích po 5 kg . Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí různé hotové směsi i v malých množstvích . Většinou obsahují kromě palet , obilí ( celá zrna , nebo vločky ) a různých semen také trochu sušené zrlrniny a ovoce a jsou rovněž vitaminizovány .
Poznámka :
Rozlišují se základní směsi , které jsou použitelné jako výhradní krmivo . Doplňkové směsi mohou být jako doplňek stravy . Odchovné dostávají mláďata , dokud se vyvíjejí . Chovné směsi jsou určeny především zejména pro zvířata určená k řízenému chovu . Výkrmné směsi jsou určeny k vykrmování .
Na co dát pozor při výběru krmení :
Podívejte se na datum minimální trvanlivosti vytištěné na obalu . Je li krmení prošlé , již neobsahuje potřebné látky a vitamíny . Pestře barevné krmení potěší nejvýš lidské oči a přiláká vás ke koupi . Králíkovi ale o nic víc nechutná . Raději se mu vyhněte . Kupujte směsi s menším obsahem obilných zrn a naopak větším podílem palet ( například ze senné mouky a vojtěšky ) a sušené zeleniny . Je li složení směsi uvedeno co však není zákonná povinnost výrobce jsou jednotlivé složky uvedeny od největšího k nejmenšímu podílu ve směsi největší .
Tipy k používání krmných směsí
Mnoho nabízených krmných směsí obsahuje příliš obilovin a nedostatečné množství vlákniny ( podíl vlákniny by běl dosahovat minimálně 13% ) . S touto energicky vydatnou potravou je proto dobré při krmení šetřit , jinak králík příliš rychle stloustne .
Podávejte:
1. 30g ( 3 lžíce ) denně čistokrevnému zakrslému králíkovi ( o 1,25kg tělesné hmotnosti )
2. 40g ( 4 lžíce ) denně většímu zakrslému kříženci zakrslého králíka nebo těžšímu zakrslíkovi plemene beran . Pozorujte , zda váš králík sní celou dávku , nebo zda vyhledává své oblíbené kousky . Nejčastěji obilné vločky , po kterých nejsnáze tloustne , a všechno ostatní , jako zdravé palety s vysokým obsahem vlákniny nechává ležet . V takovém případě zbytky krmení nevyhazujte a misku naplňte novým !!! Počkejte dokud králík všechno nesní . Příště dejte labužníkovi méně . Každý měsíc kontrolujte hmotnost králíka . Pokud stále přibírá , možná mu naroste na krku malý tučný lalok . Pro udržení kondice by jste měli nasadit dietní den ( podávejte pouze seno a vodu ) , snížit dávky krmení a postarat se o více pohybu .
Kontrola váhy je důležitá
Zelené a šťavnaté krmení
Všichni králíci milují čerstvé zelené krmení , čerstvou zeleninu a trochu ovoce , protože malí fajnšmekři umějí ocenit aromatické šťavnaté dobroty , které navíc odpovídají jejich stravovacím potřebám . Divocí králíci jedí převážně zelené rostliny , čerstvé a suché bobule a pícniny z polí , obilí však pouze zřídka . Králík je uzpůsobením svého trávícího systému typický bíložravec .
Které rostliny pro králíka natrhat ?
Pampeliška | Nejraději mají králíci mladé jemné lístečky . |
Luční tráva | Mladá stébla a jemné konečky jsou v žebříčku oblíbenosti rozhodně vysoko . |
Divoké maliny , jahody , ostružiny | Pouze jemné mladé lístečky a ne více jak 2 až 3 plody jako pamlsek |
Vojtěška | obsahuje mnoho bílkovin |
Směs travin | Pouze v menším množství , protože působí nadýmavě . |
Mladé kopřivy | Listy nechte krátce ovadnout , aby králíka nepopálila . |
Žebříček a heřmánek | Tiší křeče a působí pozitivně při nadýmání a onemocnění střev . |
Jitrocel , vikev , lebeda , merlík , podběl . | Rostliny bohaté na živiny . |
Pampeliška
Divoké maliny
Jahody
Divoké ostružiny
Vojtěška
Kopřiva
Žebříček
Heřmánek
Jitrocel
Vikev
Lebeda
Merlík
Podběl
Z kuchyně a zahrádky
Vhodná zelenina : mrkev , kedlubna , fenykl ( nať i cibule ) , řapíkatý celer , polní salát , čekanka , brokolice , ředkvičky , ředkev ( pouze listy ) , špenát , celerové hlízy , zelené sojové boby , hrášek a kukuřičné palice ( kalorické !!!!!!!! ) .
Vhodné zahradní byliny : petržel , kopr , libeček , kerblík , majoránka a šalvěj .
Vhodné ovoce : především jablka , trochu hrušky , a chutnajíli vašemu králíkovi občas nějaká jahoda či borůvka .
Méně vhodná zelenina : Všechny druhy zelí a kapusty , protože jsou nadýmavé . Do krmení přidávejte pouze malé množství ( maximálně 30g denně ) . Téměř všechny hlávkové saláty , protože jsou zatížené cemickými prostředky a pěstované ve sklenících obsahují mnoho dusičnatů . Navíc způsobují trávicí potíže . Pokud vůbec nějaký salát , potom pouze chemicky neošetřovaný a v malém množství .
Nevhodná zelenina : salátové okurky , rajčata , cukety , lilek , červená řepa , syrové brambory .
Jedovaté jsou : bramborové klíčky , syrové fazole
Založte si králičí pastvinu
Na zimu si můžete svému zakrslíkovi v bytě založit malou zahrádku s čerstvým krmením .
Budete potřebovat :
Vhodnou misku o průměru 25cm a vysokou 10cm ( viz fotografie dole ) , keramzik ( zrna 5 až 10mm ) , výsevný substrát a semena např : obilí , vojtěška , řeřicha . Semena můžete použít i jednotlivě .
Jak na to :
1. Asi 4 lžíce semen napočte na 4hodiny do vlažné vody , budou potom lépe klíčit .
2. Jako dranážní vrstvu do misky nasypejte asi 3cm vrstvu keramzitu . Udržuje vlhkost , zároveň zabraňuje tomu , aby kořínky stály ve vodě a nehnily .
3. Keramzit překryjte 5cm vrstvou zeminy a na ni rovnoměrně rozmísíte semena .
4. Na semena nasipejte 2cm silnou vrstvu zeminy a jemně stlačte .
5. Mírně zalijte ( konvičkou s kropítkem ) . Zem nenechte nikdy vyschnout , ale také nezalévejte tolik , aby voda v misce stála .
6. Misku postavte na teplé a světlé místo u okna . Za 2 až 4 týdny podle zvolených druhů rostlin tak vyroste pastvina pro vašeho králíka . Stébla a lístečky odstřihávejte podle potřeby .
Pastvina pro králíčka :)
Králíci hlodají
Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání , aby se pořád jejich stále dorůstající řezáky dorůstaly . Nejlépe se k tomu hodí tvrdé krmení . Větvičky , především s pupeny nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokují tuto potřebu . Tavěste větvičky o něco výše v kleci , aby si musel králík tuto tadost trochu odpracovat . Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka . Mladé jemné větvičky králík spořádá celé , ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed .
Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky , habru , olše , vrby , lípy , javoru , jasanu a zejména ovocných stromů . Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno ( smrkové nebo lipové ) . Takové prkno si můžete nechat namíru odříznout u truhláře , nebo ve specializovaném obchodě .
Poznámka :
Nepodávejte zmražené , nebo postřikované větvičky . Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky . Nikdy je neodlamujte a neberte si celé svazky do zásoby . To stromům škodí .
Malý jídelníček zakrslého králíka
Ráno | Suché krmení : 30g ( 3 lžíce ) na jednoho králíka |
Večer | Zelené a šťavnaté krmení : zelené krmení ( plnou hrst ) - pampelišky , mrkvová nať , polní salát . Střídejte se šťavnatým krmením : 1 mrkev , 1/2 cibule fenyklu nebo 2 až 3 růžičky brokolice |
K tomu každý den | Plné jesle sena a napáječka naplněna vodou . |
Jednou týdně |
K ohlodávání 2 až 3 mladé větvičky střídejte se skrojkem tvrdého celozrnného chleba , nebo krajíčkem šrotovaného chleba . |
Jako lahůdka k svačince |
1/4 jablka , bylinky jako například petrželka ( malý svazek ) , nebo 1 lžíci hrubých ovesných vloček . |
Poznámka :
Množství udávána v tomhle jídelníčku představují pouze průměrné hodnoty . Sami musíte zkušeností , pozorováním a pravifelným vážením přijít na to kolik může váš králík jíst . Přijaté množství krmení má přitom odpovídat jeho výkonu energie . Tak dostává kojící samice či zvíře , které hodně běhá , víc krmení než zvíře , které má málo pohybu a živí pouze samo sebe .
!!!!!!!!!!!!!! nikdy
Nikdy nepodávejte králíkovi čokoládu , sušenky , nebo koláše . Řada králíkářů by tímto spůsobem odměňovala své mazlíčky . Králík však může z těchto dobrůtek vážně onemocňet . Sladkosti mu mohou spůsobyb těžké trávicí potíže , nadýmání žaludeční nebo střevní potíže či koliky .
Správné pití : voda
Potřeba tekutin je u králíků individuálně odlišná . Vodu , ale potřebují rozhodně všichni i když mají dostatek zeleného krmení . Největší žízeň mají králíci v předpokladu za parních letních dní , v zimě ve vytápěných místnostech se suchým vzduchem a v případě , že dostávají převážně suché krmení . S pravidla také hodně pijí břejí a kojící samice .
Při podávání tekutin je důležite :
1. Napáječku plnit každý den čerstvou vodou
2. Nikdy nepodávejte ledově studenou vodu . Způsobuje trávicí potíže .
3. Jeli voda příliš chlorovaná , nejprve ji převařte a zvířeti podávejte vychlazenou .
4. Při vyśoké koncentraci dusičnatů ve vodě z vodovodu dávejte zvířeti jemnou minerální vodu
5. Králíci nesnášejí mléko !!!!
6. Ředěný heřmánkový čaj mají králíci rádi a pomáhá při trávicích potížích .
7. Při zvýšené potřebě vitamínu ( u kojících samic nebo po nemoci ) můžete vodu obohatit odpovídajícím přípravkem . Vitamínové přípravky koupíte ve specializovaných prodejnách . Dbejte na správné dávkování .!!!!!
Jak králíka správně krmit
Krmení podávejte každý den , nejlépe 2 x denně , ráno a večer . Králík tomu přivykne . Krmíteli ho nepravidelně , nebo v příliš v dlouhých intervalech králík jí rychle a to vede nevyhnutelně k zažívacím potížím . Podávejte bohatou potravu . Ráno suché krmení a večer - protože králík patří mezi zvířata aktivní zejména večer - porci zeleného šťavnatého krmení . Tento způsob krmení odpovídá přirozenosti králíka a je pro něj nejvhodnější . K dispozici musí být stále dostatek čerstvé vody a sena . Zelené a šťavnaté krmení musí být čerstvé a čisté . Zeleninu a ovoce dobře omyjte a nechte oschnout . Zelené krmení je dobré umístit do vlastní misky nebo jeslí . Co z čerstvého krmení zbude , odstraňte po 2 hodinách , nebo nejpozději druhý den ráno .
Nikdy nepodávejte :
Krmení povadlé , špinavé nebo dokonce plesnivé . Zakrslíkovi nepodávejte nic rovnou z lednice nebo mrazáku . Opatrní buďte také se všemi chemicky ošetřenými potravinami a nasbíraným zeleným krmením zatíženým škodlivinami .
Čerstvé jablko představuje zdravou a chutnou svačinku
Komentáře
Přehled komentářů
по замыслу только для вас новая акция
https://socialorigins.berkeley.edu/wp-includes/pages/the_impact_of_the_tablet_on_the_child.html
wfbqDEQLL
casino x не выводятся деньги
(Zielaquith, 3. 3. 2022 2:56)
к твоему сведению только для вас крупная сумма
https://disqus.com/by/evgenidz/about/
wfbqDEQLL
Скидки бывают маркетинговые, сбытовые, логистические.
(ColemanreoRa, 5. 12. 2021 21:53)
Что бы воспользоваться скидками до 99%, вам всего лишь нужно показать QR код на кассе кассиру или на кассе самообслуживания и попросить списать баллы.
Ей можно расплатиться до 99% суммы чека.
Потратить баллы, можно:
- Магнит (Продукты, Косметика и Аптека)
- Пятерочка
- Перекресток
- Аптека
- Яндекс баллы
- Такси
Эксклюзивные Купоны / Промокоды
https://t.me/SevenSale_bot?start=r_2561371
Разогрев. Начнётся 20 ноября и продлится до 24?го, 10:59 по Москве. В этот период выбирайте понравившиеся товары, кладите их в корзину, собирайте купоны продавцов и монеты. Они помогут дополнительно снизить стоимость во время второго этапа акции.
Обзор на мостбет официальный сайт регистрация
(Narsecari, 23. 11. 2021 4:39)игровые слоты мостбет https://mostbet-wi3.xyz
Супер мостбет казино играть онлайн
(Mariecari, 18. 11. 2021 16:08)бонусы казино мостбет https://mostbet-we8.xyz
слоты играть
(Gelnytype, 5. 11. 2021 2:25)
https://forum.unicorehost.com/community/profile/kerstino2118479
игровые автоматы
https://www.synthonia.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=597201
как легко отличить паленую эйкьюди от оригинальной
(Mashagox, 29. 10. 2021 13:07)электронная сигарета в евросети - https://hqd.wiki
гайд: как отличить паленый hqd от оригинала
(Mashagox, 29. 10. 2021 2:28)электронные сигареты i m free купить сургут - https://hqd.wiki
Percussion
(Kennethstark, 31. 8. 2021 0:32)
Music has tied us
Keyboards & Pianos
https://fas.st/NNXXI
Drums & Percussion
https://fas.st/Vay4s
String Instruments
https://fas.st/32jbD
Brend
(Kennethstark, 10. 8. 2021 1:56)
This is a unique place for fashionable women's clothing and accessories.
We offer our clients women's clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
https://Newchic.vip/Zte4
Re: balažová
(alice, 10. 9. 2016 12:49)Chleba ani suchý by králík opravdu neměl - je to blbost, a proboha už vůbec ne mléko a maso! Uvažujte trochu prosím. Na obrus zubů mu dejte větve.
Re: Re: balažová
(Elinka , 21. 11. 2016 22:00)Taky v tomhle se pleteš -_- kralici normální suchý CHLÉB Můžou je to blbost že nemohou vymyslela si to nějaká blbka
Re: Re: Re: balažová
(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.
Re: Re: Re: Re: balažová
(Klára , 16. 8. 2017 18:40)Můj králík jí tvrdý chleba už 12 let a pořád žije je mu hodně let ale život mu to určitě nezkrátilo.
Re: Re: Re: balažová
(Veronika, 2. 2. 2017 13:21)Chleba rozhodně nesmí, jelikož se na něm tvoří pro nás běžným okem neviditelná plíseň a ta může ušákům opravdu nehezky potrápit trávení, protože jejich trávicí trakt je opravdu velice náchylný.
Re: Re: Re: Re: Re: balažová
(Roman , 24. 7. 2019 1:14)Nepatrně množství tvredeho chleba králíček může. Ale ne kazdy den.pratele uchovejte se na strankach slusne
Re: Re: Re: Re: balažová
(Natyk, 5. 8. 2019 20:52)Taky si myslím že chleba není ideální pro králíky..
казино x бонус за регистрацию
(Zielaquith, 5. 3. 2022 7:43)