Co všechno králík umí ? - řeč těla
Ačkoli je každý zakrslý králík individuálně odlišný , přece mají všichni vrozené způsoby chování společné všem králíků . Ve své přirozenosti se může králík nejlépe vyžít , pokud se může každý den proběhnout a pokud žije dál společně s ostatními králíky .
Přežití útěkem :
Neustálá bdělost a rychlý únik na bezpečné místo v případě hrozícího nebezpečí , taková je strategie přežití králíka divokého . Jeho nepřátelé číhají všude : ve vzduchu velcí draví ptáci , na zemi kuny nebo i když zřídka lišky , vlci a rysi . Navíc na ně mají políčeno psi a kočky . Nepřítelem největším je však člověk , který pomocí zbraní , fretek či smrtelných virů hubí celé kolonie , protože králíky považují za škůdce . Pouze díky své enormní přizpůsobivosti , velké plodnosti , hbitosti a plachosti dokázali králíci do dnes přežít . I nejkrotčejší zakrslý králík v sobě uvnitř nese dědictví svých divokých předků . Teprve , když se s přirozenými způsoby chování králíka seznámíte a budete je zohledňovat při zacházení se svým zvířetem , bude se u vás cítit bezpečně . Pokud jste ale získali zvíře vrozeně velmi plaché nebo bázlivé kvůli způsobu odchovu , musíte se smířit s tím , že jeho plnou důvěru nikdy nezískáte .
Zvukové projevy :
Pro přežití v přírodě museli králíci vyvinout chování maximálně tiché a nenápadné , aby nepřilákali nepřátele . Proto také domácí králíci vydávají jen málo zvuků a pokud nějaké , potom převážně v konfliktních situacích nebo při aktivitách spojených s pářením .
Pištění :
Úzkostlivý nářek , kterým se projevují mláďata například když je poprvé vyndáte z hnízda , abyste je zkontrolovali . Také mládě položené mimo hnízdo může takhle úzkostlivě pískat .
Reptání :
Krátké a rychlé po sobě následující projevy nespokojenosti . Takhle reptá například králík vrácený po výběhu zpět do klece .
Bručení :
Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu . Někteří samečci také bručí a brblají , když si samičku namlouvají .
Pískání a vrčení :
Je vždy znamením odporu nebo agrese , po kterém může následovat rychlý útok . Tyto zvuky jsou tiché a ne vždy zřetelně rozpoznatelné .
Křik :
Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu , například když králíka chytí dravec , když je bolestivě zraněn , anebo umírá na srdeční infarkt . Velmi plaší mladí králíci mohou hlasitě kvíkat pří nečekaném uchopení .
Silné skřípání zuby :
Většinou je spojeno s matným a kalným pohledem a celkovou apatií zvířete . Je vždy signálem velkých bole
Tiché drmolení :
Při drbání a mazlení králík mele čelistmi . Je to vždy znamením spokojenosti , ale u každého zvířete se projevuje s jinou intenzitou .
Bubnování :
Vzniká dupáním obou zadních nohou do podlahy ( jednotlivé , nebo zdvojené údery ) . Znamená vždy rozčílení a nespokojenost . Divocí králíci dupou , aby varovali ostatní před nepřáteli .
Řeč těla :
Panáčkování :
Pokud králík slyší nebo vidí něco , co upoutá jeho pozornost , napřímí se a větří - jak se tomu odborně říká . Králík tím získá rozhled a může také nasávat pachy a lépe slyšet . Panáčkuje ale také proto , aby se dostal k potravě .
Panáčkování
Převalování:
Znamení krajního Blaha a spokojenosti .
Hrabání a škrábání :
Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby , protože králíci si vyhrabávají nory . Pohlavně vyspělí samečci a samičky v říji a období březosti mohou neklidně hrabat v podestýlce . Rozrušení samečci škrábou po zemi , když se v blízkosti objeví soupeř , často k tomu stačí jeho pach .Dominantní králíci zahrabávají nebo odhrabávají pachy svých předchůdců , aby je přehlušily vlastními . Hrabe-li váš králík předníma nohama poté , co jste ho pohladili , může to také znamenat touhu po více projevech vaší náklonosti .
Šťouchání čumákem :
Tak se králíci zdraví . Pokud do vás váš zakrslík strká čenichem , znamená to: Halo tady jsem chtěl bych pohladit !!
Králíci se zdraví .
Odskočení od vaší ruky :
Králík tím chce naznačit , že teď chce mít svůj klid . Pokud jeho žádosti nevyhovíte , může vás i kousnout .
Olizování :
Toto chování se nazývá také sociální péčí . Zvířata , která se mají ráda , se k sobě vzájemně tulí , přibližují se k sobě hlavami a jedno druhému olizuje obličej . Pokud vám váš králík olizuje ruku , má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň . Při hlazení se také může stát , že králík vám olizuje rukáv nebo polštář , protože jeho potřeba kontaktu je velmi silná .
Tihle dva se mají rádi .
Krátké potřesení hlavou :
Když se králík příliš dlouho drží v rukou , vyčesává se nebo , stříhá . Může toto znamenat podráždění nebo projev nelibosti : Teď už toho mám akorát dost !!
Krčení se :
Zakrslík se tiskne celým tělem k zemi , uši položené dozadu a i hlava je stažená dolů . Králík se takhle podřizuje druhému . Pokorný králík projevuje takové chování i vůči člověku . Pokud králík tímto způsobem reaguje na náhlé nebezpečí , nebo nečekaný silný zvuk , má přitom široce otevřené oči , prudce dýchá a jeho tělo působí ztuhle , pokouší se zmást tělem a předstírá že je mrtvý .Buďte opatrní , když se k němu přibližujete . Králík může panicky vyskočit a pokusit si najít záchranu v úkrytu . Zůstaňte v klidu stát , potichu na zvíře mluvte a přibližujte se k němu opatrně .
Tento králík se ustrašeně tisknul k zemi .
Uvolněné sezení :
Uši jsou položené . Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit .
Ležení na boku :
Hlava leží na zemi , nohy jsou volně natažené , oči se pomalu zavírají . Králík chce spát ( viz. foto dole ) .
Natažený pomalu usínající králík .
Komentáře
Přehled komentářů
kralík ví čeho potřebuje málo a čeho hodně a nebo mu ta voda nechutná existují ve zverimexu pití pr králíky nevím kolik to stojí a naleje se mu to to pítka nebo do mističky
Zběsilé poskakování
(Patrik, 12. 10. 2017 17:57)
Když králíka pustím po pokoji tak zničeho nic zakroutí hlavičkou a pobýhá sem a tam, pak se třeba zastaví a udělá to znova. Co to znamená?
Prosím o odpověď.
Bojím se o něj
(Bára, 7. 10. 2017 14:30)Mam pul rocniho kralicka Teddy. Posledni tyden se chva divne. Vzdy kdyz mu dam ruku do klece hrabe mi do ni kouse me a tak divne bruci nebo piska, chrochta. Je to divny zvuk. Nevim co mi ten kralicek chce rict/naznacit. Prosim o pomoc.
Re: Bojím se o něj
(Bunny, 10. 10. 2017 19:46)Tvůj králík ti nejspíš chce říct že potřebuje kamaráda..........takto se většinou chovají pohlavně dospělí králici buď to ho nech vykastrovat a nebo mu přijď kamaráda opačného pohlaví (nebo ti tim kralicek chce naznačit že se mu něco nelíbí .......potrebuje svůj prostor a svůj čas) :)
Nedůvěra?
(Beci, 30. 11. 2016 9:48)
Dobrý den,
mám čtyřměsíční králici. Ze začátku si brala jídlo z ruky a když byla puštěná, přišla mi až k ruce. Potom jsem jí začala víc nosit v rukou, abych ji odnesla o patro níž, aby se proběhla (v mém pokoji je to přecpané nábytkem a je tam spousta míst, kam se může králíček zašít a pak už ho nedostanu ven). A teď v poslední době začala být hrozně agresivní. Když ji dávám jídlo do klece, tak chrochtá a vyjíždí mi po ruce a začala to dělat už když ji chci pohladit. Rozeběhne se proti mě a hlavou mi narazí do ruky. Poradíte něco? Vím, že je asi už v pubertě, ale nějak nevím, jak ji "zkrotit". Děkuji moc za odpověď.
Re: Nedůvěra?
(El, 2. 5. 2017 0:17)Kralici se zvedaji minimalne, desi je to. Do klece se v pritomnosti kralika nesaha, je to zasahovani do jeho teritoria.
Re: Re: Nedůvěra?
(Barča, 26. 7. 2017 13:04)Moje to taky dělá. Ale dělá to i venku z klece. Má 7 měsíců. Už jsem z toho zoufalá. Co s tím mám dělat?
Re: Re: Re: Nedůvěra?
(Marty, 7. 9. 2017 5:09)
Sahat na ní co nejmíň, ale nevím, jestli to je u každýho zvířete.
Svojí mikrokrálici musim teď kapat do očí kapky několikrát denně, což znamená jí vždycky nahánět pod postelí/stolem/v kleci. Samozřejmě vrčí a vyjíždí a chce hryzat, jenomže se s ní neseru a prostě jí chytnu a má to. Pak je na mě sice nakrklá a je zalezlá, ale stejně zas vyleze a začne mi rejpat do ruky že chce drbat.
Prostě mu dejte klid, třeba i pár dní. A kdyby mi remcala i při dávání žrádla do klece, tak by dostala výchovnej pohlavek se zvýšenym hlasem a to jí hnedka zklidní.
Re: Nedůvěra?
(Baru, 6. 10. 2017 7:17)Toto chování se často vyskytuje, když je již králíček pohpavně vyzrálý. Nejlepším řešením je kastrace. Králíček bude klidný, přestane si tak urputně chránit teritorium a jako bonus se zamezí výskytu nádorů v pozdějších letech.
Dupání a kroužení kolem ruky
(Terka , 1. 7. 2017 10:30)Dobrý den, mám jednu otázečku. Jelikož sestra na týden odjela na dovolenou tak máme na hlídání jejího králíka, máme I svého tudiž máme doma dva králíky.. Ten náš se chová uplně jinak, kouše klec a dupe. Vždy když dám do jeho klece ruku začne kolem ní běhat do kola a dupat, králíci jsou vedle sebe v klecích.. Dupal celou noc a tak šel sestry králík do kuchnyně, ten náš už je klidný ale jak mu dám ruku do klece tak dělá to samé + se mi otírá o ruku
Angie a plyšové morče
(Míša, 7. 7. 2017 1:33)
Angie (1rok, holčička, zakrslá) mi neustále leze na mé plyšové morče a dělá na něm kopulační pohyby. Morče je stejně velké jako ona. A ráda bych věděla proč to dělá.
Předem děkuji za odpověď
Michaela
Re: Dupání a kroužení kolem ruky
(Kristina 2017, 9. 9. 2017 20:35)Ked ti kruzi okolo ruki moze to znamenat ze ye povazuje za sexualneho partnera
Re: Dupání a kroužení kolem ruky
(Vítek, 30. 9. 2017 8:00)
Když dupe znamená to že je naštvaný a nebo se bojí a dává to najevo ostatním králíkům
A kousání klece znamená že se chce proběhnout
Re: Dupání a kroužení kolem ruky
(Eliška, 4. 10. 2017 19:20)
Skuste si před tím než dáte ruku do klece králíčkovi tu ruku pečlivě umýt.
Poloha na zádech
(Pavla, 2. 10. 2017 20:12)Lory si lehá na záda se zdviženýma packama nahoru. Nevíte co to znamená?
Poradit
(Ilona, 29. 8. 2017 23:40)Ahoj, dostala jsem malého králíčka mám ho 3 dny. A potřebovala bych poradit s tím že furt ji. Všechno co mu dám hned sežere. Není to špatný ?
Re: Prosím pomoc
(anet, 12. 11. 2017 11:53)