Co všechno králík umí ? - řeč těla
Ačkoli je každý zakrslý králík individuálně odlišný , přece mají všichni vrozené způsoby chování společné všem králíků . Ve své přirozenosti se může králík nejlépe vyžít , pokud se může každý den proběhnout a pokud žije dál společně s ostatními králíky .
Přežití útěkem :
Neustálá bdělost a rychlý únik na bezpečné místo v případě hrozícího nebezpečí , taková je strategie přežití králíka divokého . Jeho nepřátelé číhají všude : ve vzduchu velcí draví ptáci , na zemi kuny nebo i když zřídka lišky , vlci a rysi . Navíc na ně mají políčeno psi a kočky . Nepřítelem největším je však člověk , který pomocí zbraní , fretek či smrtelných virů hubí celé kolonie , protože králíky považují za škůdce . Pouze díky své enormní přizpůsobivosti , velké plodnosti , hbitosti a plachosti dokázali králíci do dnes přežít . I nejkrotčejší zakrslý králík v sobě uvnitř nese dědictví svých divokých předků . Teprve , když se s přirozenými způsoby chování králíka seznámíte a budete je zohledňovat při zacházení se svým zvířetem , bude se u vás cítit bezpečně . Pokud jste ale získali zvíře vrozeně velmi plaché nebo bázlivé kvůli způsobu odchovu , musíte se smířit s tím , že jeho plnou důvěru nikdy nezískáte .
Zvukové projevy :
Pro přežití v přírodě museli králíci vyvinout chování maximálně tiché a nenápadné , aby nepřilákali nepřátele . Proto také domácí králíci vydávají jen málo zvuků a pokud nějaké , potom převážně v konfliktních situacích nebo při aktivitách spojených s pářením .
Pištění :
Úzkostlivý nářek , kterým se projevují mláďata například když je poprvé vyndáte z hnízda , abyste je zkontrolovali . Také mládě položené mimo hnízdo může takhle úzkostlivě pískat .
Reptání :
Krátké a rychlé po sobě následující projevy nespokojenosti . Takhle reptá například králík vrácený po výběhu zpět do klece .
Bručení :
Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu . Někteří samečci také bručí a brblají , když si samičku namlouvají .
Pískání a vrčení :
Je vždy znamením odporu nebo agrese , po kterém může následovat rychlý útok . Tyto zvuky jsou tiché a ne vždy zřetelně rozpoznatelné .
Křik :
Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu , například když králíka chytí dravec , když je bolestivě zraněn , anebo umírá na srdeční infarkt . Velmi plaší mladí králíci mohou hlasitě kvíkat pří nečekaném uchopení .
Silné skřípání zuby :
Většinou je spojeno s matným a kalným pohledem a celkovou apatií zvířete . Je vždy signálem velkých bole
Tiché drmolení :
Při drbání a mazlení králík mele čelistmi . Je to vždy znamením spokojenosti , ale u každého zvířete se projevuje s jinou intenzitou .
Bubnování :
Vzniká dupáním obou zadních nohou do podlahy ( jednotlivé , nebo zdvojené údery ) . Znamená vždy rozčílení a nespokojenost . Divocí králíci dupou , aby varovali ostatní před nepřáteli .
Řeč těla :
Panáčkování :
Pokud králík slyší nebo vidí něco , co upoutá jeho pozornost , napřímí se a větří - jak se tomu odborně říká . Králík tím získá rozhled a může také nasávat pachy a lépe slyšet . Panáčkuje ale také proto , aby se dostal k potravě .
Panáčkování
Převalování:
Znamení krajního Blaha a spokojenosti .
Hrabání a škrábání :
Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby , protože králíci si vyhrabávají nory . Pohlavně vyspělí samečci a samičky v říji a období březosti mohou neklidně hrabat v podestýlce . Rozrušení samečci škrábou po zemi , když se v blízkosti objeví soupeř , často k tomu stačí jeho pach .Dominantní králíci zahrabávají nebo odhrabávají pachy svých předchůdců , aby je přehlušily vlastními . Hrabe-li váš králík předníma nohama poté , co jste ho pohladili , může to také znamenat touhu po více projevech vaší náklonosti .
Šťouchání čumákem :
Tak se králíci zdraví . Pokud do vás váš zakrslík strká čenichem , znamená to: Halo tady jsem chtěl bych pohladit !!
Králíci se zdraví .
Odskočení od vaší ruky :
Králík tím chce naznačit , že teď chce mít svůj klid . Pokud jeho žádosti nevyhovíte , může vás i kousnout .
Olizování :
Toto chování se nazývá také sociální péčí . Zvířata , která se mají ráda , se k sobě vzájemně tulí , přibližují se k sobě hlavami a jedno druhému olizuje obličej . Pokud vám váš králík olizuje ruku , má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň . Při hlazení se také může stát , že králík vám olizuje rukáv nebo polštář , protože jeho potřeba kontaktu je velmi silná .
Tihle dva se mají rádi .
Krátké potřesení hlavou :
Když se králík příliš dlouho drží v rukou , vyčesává se nebo , stříhá . Může toto znamenat podráždění nebo projev nelibosti : Teď už toho mám akorát dost !!
Krčení se :
Zakrslík se tiskne celým tělem k zemi , uši položené dozadu a i hlava je stažená dolů . Králík se takhle podřizuje druhému . Pokorný králík projevuje takové chování i vůči člověku . Pokud králík tímto způsobem reaguje na náhlé nebezpečí , nebo nečekaný silný zvuk , má přitom široce otevřené oči , prudce dýchá a jeho tělo působí ztuhle , pokouší se zmást tělem a předstírá že je mrtvý .Buďte opatrní , když se k němu přibližujete . Králík může panicky vyskočit a pokusit si najít záchranu v úkrytu . Zůstaňte v klidu stát , potichu na zvíře mluvte a přibližujte se k němu opatrně .
Tento králík se ustrašeně tisknul k zemi .
Uvolněné sezení :
Uši jsou položené . Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit .
Ležení na boku :
Hlava leží na zemi , nohy jsou volně natažené , oči se pomalu zavírají . Králík chce spát ( viz. foto dole ) .
Natažený pomalu usínající králík .
Komentáře
Přehled komentářů
Můj králíček pořád rychle skáče z jednoho rohu do druhého a pořád dokola. Nevím jestli skáče jen tak z radosti nebo je naštvaný, nemocný nebo se cítí ohrožený ? Fakt nevím....poraďte mi
Re: Poraďte prosím
(Petra, 20. 12. 2014 20:11)Ahoj, to by me taky zajimalo, mam ho ctyri dny a zacal to delat dnes. Bojím se.
Re: Poraďte prosím
(Rika, 22. 12. 2014 18:33)Ahoj, králíčči projevují svou radost právě tímhle poskakováním, popřípadně ,,vyhazovaním,, tělem, nebo zadními běhy. Takže se není čeho bát ;) Zkus ho vypustit z klece na chvíli ven si poběhat, občas by si měl protáhnout nožky
Re: Poraďte prosím
(Jitka, 30. 1. 2015 10:32)Náš kralik to dela taky nevim co to presne znamena.
Cesta v autě
(Tereza, 23. 8. 2015 11:16)
Dobrý den,mám 1 králíka samce.Chtěla jsem se zeptat jak dlouho vydrží můj králíček v autě,neudělá se mu zle nebo něco?
Děkuji za odpověd.
Boj
(Michal, 29. 7. 2015 12:30)Dobrý den, máme 2 králíky (samice). Lola je samice beránka mohutnější a silnější a Nela je samice krátkosrstého zakrslého králíka ta je naopak takové tintítko. První jsme si koupili Lolu ta byla asi cca 8 měsíců sama u nás v kleci, poté jsme dokoupili Nelu (v té době měla 3 měsíce). Z počátku se honili po pokojích a nevycházeli se sebou, ale poté jsme dali 2 klece těsně k sobě aby si na sebe zvykli a asi po měsíci a půl se usmířily. Nela byla podřízená Lole (Jakoby se Nela klaněla Lole). Dali jsme je dohromady do jedné 2 patrové klece . Vycházeli spolu dobře asi 2 měsíce a teď na sebe zase útočí a my nevíme co máme dělat. Mohl by jste nám prosím poradit ? Celkově vzato je Lola klidnější, mazlivější a má strach nebo nechce objevovat nová zákoutí oproti tomu Nela je zvídavější, částečně hyperaktivní, nechce se mazlit a je trochu agresivní.
Kvílení
(Martina, 24. 6. 2015 12:48)Dobrý den vhtela jsem se zeptat mam samičku bobinu a ta kvika nebo pisti když dam ruku do klece a tam ji hladim a pritom prave furt kvika nevite někdo co to znamena ? A když si ji vyndam na sebe tak to nedela ..
Re: Kvílení
(Karol, 13. 7. 2015 15:50)Narušujete "její teritorium". Každý ušák tohle snáší jinak, ovšem u vás je na to králíček háklivý a tak se sahání do klece v jeho přítomnosti raději vyvarujte. :)
Re: Re: Kvílení
(Martina, 26. 7. 2015 20:05)Děkuji taky jsem si to myslela :) jeste jsem se chtela zeptat mame samicku i samce a chteli bysme miminka ale samice skaxe po sameckovi tak nevim co to je a druhy den po nem vijizdela tak xo to je ?
ustrašený králíček
(Miška, 21. 11. 2014 5:22)Můj králíček se vždy,když vařím schovává k sobě do domečku. Je to tím,že mu vadí třeba hluk digestoři nebo čím,nevíte někdo? Díky za odpověď
Re: ustrašený králíček
(Karol, 13. 7. 2015 15:57)To je možné, už jen z důvodu, že ušáci vnímají hluk a veškeré zvuky o vyšší frekvenci než lidi. To znamená, že by neměli mít domeček tam, kde je velký hluk (televize, malé děti).
Ellie
(Mavis , 11. 7. 2015 20:30)Dobrý den... asi před 4 dny jsem si pořídila 3 měsíční samičku beránka... tulí se a chce hladit... dokonce u mě spí, ale jakmile před ni položím ruku (omylem), jemně mě kousne do konečku prstů a někdy odskočí stranou... co to znamená?
můj zakrslý králíček
(lenka , 22. 6. 2015 20:24)
Můj zakrslý králíček jménem Charlie mi pořád olizuje obličej a když si ho vezmu schová se ke mne co to znamená jako že ma z něčeho strach?!
Re: můj zakrslý králíček
(Karol, 13. 7. 2015 15:51)Má vás rád a cítí se s vámi v bezpečí. :)
Chce se se mnou pářit!
(Romika, 14. 4. 2015 21:59)Ahoj, mám ročního zakrslého králíčka Bobánka a dnes mě pořádně překvapil! Když jsem ještě spala, tak si ke mně vyskočil, což běžně dělá, ale tentokrát se snažil nějak se ukojit, tlačil se mi k ruce, k noze, dělal pohyby jako při páření, vůbec se nechtěl dát odehnat... Musela jsem se smát, ale bylo mi ho i líto, vypadal docela smutně, že jsem ho odmítla! No prostě příroda se projevila, tak jsem mu dala plyšáka a přímo králíčka holčičku, jen o drobet větší než je on sám. Tak s tou si vystačil dnes po celý den... Chcis se zeptat, máte prosím s tímto také někdo podobné zážitky? Jak dlouho mu to potrvá? Jak jste to vyřešili vy? Díky za info!
obíha psa
(Laura a Králíček, 27. 3. 2015 20:54)Ahoj prosim o pomoc můj králík Tobby porad obiha mího psa jorksira nevim co mu tim chce dokazat ale chtela bych to zjistit prosim poradte
Kouse do mikiny
(Nikola, 24. 1. 2015 16:39)Ahoj moc bych chtela poradit mam zakrsleho kralika jmenem Boris a kdyz si ho vezmu do ruky, tak mi zacne hryzat tricko nebo mikinu.
Re: Kouse do mikiny
(Sas-ha, 15. 2. 2015 15:15)Ahoj není to nic neobvyklého můj králíček to dělá taky.A znamená to,že tě rád vidí a dává ti tím najevo svojí lásku ,chce se zkrátka s tebou kamarádit.
Poraďte prosím
(Terez.., 20. 12. 2014 12:22)