Co všechno králík umí ? - řeč těla
Ačkoli je každý zakrslý králík individuálně odlišný , přece mají všichni vrozené způsoby chování společné všem králíků . Ve své přirozenosti se může králík nejlépe vyžít , pokud se může každý den proběhnout a pokud žije dál společně s ostatními králíky .
Přežití útěkem :
Neustálá bdělost a rychlý únik na bezpečné místo v případě hrozícího nebezpečí , taková je strategie přežití králíka divokého . Jeho nepřátelé číhají všude : ve vzduchu velcí draví ptáci , na zemi kuny nebo i když zřídka lišky , vlci a rysi . Navíc na ně mají políčeno psi a kočky . Nepřítelem největším je však člověk , který pomocí zbraní , fretek či smrtelných virů hubí celé kolonie , protože králíky považují za škůdce . Pouze díky své enormní přizpůsobivosti , velké plodnosti , hbitosti a plachosti dokázali králíci do dnes přežít . I nejkrotčejší zakrslý králík v sobě uvnitř nese dědictví svých divokých předků . Teprve , když se s přirozenými způsoby chování králíka seznámíte a budete je zohledňovat při zacházení se svým zvířetem , bude se u vás cítit bezpečně . Pokud jste ale získali zvíře vrozeně velmi plaché nebo bázlivé kvůli způsobu odchovu , musíte se smířit s tím , že jeho plnou důvěru nikdy nezískáte .
Zvukové projevy :
Pro přežití v přírodě museli králíci vyvinout chování maximálně tiché a nenápadné , aby nepřilákali nepřátele . Proto také domácí králíci vydávají jen málo zvuků a pokud nějaké , potom převážně v konfliktních situacích nebo při aktivitách spojených s pářením .
Pištění :
Úzkostlivý nářek , kterým se projevují mláďata například když je poprvé vyndáte z hnízda , abyste je zkontrolovali . Také mládě položené mimo hnízdo může takhle úzkostlivě pískat .
Reptání :
Krátké a rychlé po sobě následující projevy nespokojenosti . Takhle reptá například králík vrácený po výběhu zpět do klece .
Bručení :
Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu . Někteří samečci také bručí a brblají , když si samičku namlouvají .
Pískání a vrčení :
Je vždy znamením odporu nebo agrese , po kterém může následovat rychlý útok . Tyto zvuky jsou tiché a ne vždy zřetelně rozpoznatelné .
Křik :
Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu , například když králíka chytí dravec , když je bolestivě zraněn , anebo umírá na srdeční infarkt . Velmi plaší mladí králíci mohou hlasitě kvíkat pří nečekaném uchopení .
Silné skřípání zuby :
Většinou je spojeno s matným a kalným pohledem a celkovou apatií zvířete . Je vždy signálem velkých bole
Tiché drmolení :
Při drbání a mazlení králík mele čelistmi . Je to vždy znamením spokojenosti , ale u každého zvířete se projevuje s jinou intenzitou .
Bubnování :
Vzniká dupáním obou zadních nohou do podlahy ( jednotlivé , nebo zdvojené údery ) . Znamená vždy rozčílení a nespokojenost . Divocí králíci dupou , aby varovali ostatní před nepřáteli .
Řeč těla :
Panáčkování :
Pokud králík slyší nebo vidí něco , co upoutá jeho pozornost , napřímí se a větří - jak se tomu odborně říká . Králík tím získá rozhled a může také nasávat pachy a lépe slyšet . Panáčkuje ale také proto , aby se dostal k potravě .
Panáčkování
Převalování:
Znamení krajního Blaha a spokojenosti .
Hrabání a škrábání :
Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby , protože králíci si vyhrabávají nory . Pohlavně vyspělí samečci a samičky v říji a období březosti mohou neklidně hrabat v podestýlce . Rozrušení samečci škrábou po zemi , když se v blízkosti objeví soupeř , často k tomu stačí jeho pach .Dominantní králíci zahrabávají nebo odhrabávají pachy svých předchůdců , aby je přehlušily vlastními . Hrabe-li váš králík předníma nohama poté , co jste ho pohladili , může to také znamenat touhu po více projevech vaší náklonosti .
Šťouchání čumákem :
Tak se králíci zdraví . Pokud do vás váš zakrslík strká čenichem , znamená to: Halo tady jsem chtěl bych pohladit !!
Králíci se zdraví .
Odskočení od vaší ruky :
Králík tím chce naznačit , že teď chce mít svůj klid . Pokud jeho žádosti nevyhovíte , může vás i kousnout .
Olizování :
Toto chování se nazývá také sociální péčí . Zvířata , která se mají ráda , se k sobě vzájemně tulí , přibližují se k sobě hlavami a jedno druhému olizuje obličej . Pokud vám váš králík olizuje ruku , má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň . Při hlazení se také může stát , že králík vám olizuje rukáv nebo polštář , protože jeho potřeba kontaktu je velmi silná .
Tihle dva se mají rádi .
Krátké potřesení hlavou :
Když se králík příliš dlouho drží v rukou , vyčesává se nebo , stříhá . Může toto znamenat podráždění nebo projev nelibosti : Teď už toho mám akorát dost !!
Krčení se :
Zakrslík se tiskne celým tělem k zemi , uši položené dozadu a i hlava je stažená dolů . Králík se takhle podřizuje druhému . Pokorný králík projevuje takové chování i vůči člověku . Pokud králík tímto způsobem reaguje na náhlé nebezpečí , nebo nečekaný silný zvuk , má přitom široce otevřené oči , prudce dýchá a jeho tělo působí ztuhle , pokouší se zmást tělem a předstírá že je mrtvý .Buďte opatrní , když se k němu přibližujete . Králík může panicky vyskočit a pokusit si najít záchranu v úkrytu . Zůstaňte v klidu stát , potichu na zvíře mluvte a přibližujte se k němu opatrně .
Tento králík se ustrašeně tisknul k zemi .
Uvolněné sezení :
Uši jsou položené . Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit .
Ležení na boku :
Hlava leží na zemi , nohy jsou volně natažené , oči se pomalu zavírají . Králík chce spát ( viz. foto dole ) .
Natažený pomalu usínající králík .
Komentáře
Přehled komentářů
Je to naprosto jasné. Králik už si není jistý, zda je pelíšek jeho. V pelíšku měl své "pachy" a vy jste mu je zničili tím, že jste mu ho vyprali :)
Re: Odstrkovani
(sara, 11. 2. 2017 16:19)váš králíček si ho označkoval a tet jak ste mu ho vyprala tak si myslí že to je jiný a nový pelíšek tak ho nechce
Re: Odstrkovani
(Siky, 22. 3. 2017 6:45)
Dejtemu mrkev nebo něco na okusování on si tím že nemá nic na okousávání tak hryže pelíšek
Nespí
(Anička , 7. 1. 2017 11:34)Mám králíčka zakrslýho mám ho 3 dny a zatím jsem neviděla že spí mám ho v kleci s morčetem můžete mi někdo poradit mám o něj strach jsou mu 2 měsíce
Re: Nespí
(:)), 19. 1. 2017 21:39)Ahoj. Králík je nejspíše vyděšený, ale neboj to se zlepší. Několikrát to an nemusíš postřehnout :)
Dýchání
(Alena, 4. 12. 2016 13:33)
Dobrý den.
Mám asi 2 letého králíčka a když jí, tak u toho divně ,, chrochtá" čumáčkem?
Ale někdy to dělá i když leží. Co to znamená??
Nemoc?
(Vendy, 20. 11. 2016 19:52)Dobrý večer, mám doma zakrslého králíčka teddy (samičku-cca 4 roky) a již včera se chovala jinak než obvykle ( např. čůrání mimo wc). Dnes se to zhoršilo- ráno když jsem vstala a šla ji zkontrolovat, tak ležela na podlaze klícky a měla rozjeté přední tlapky. Neměla ani sílu se postavit a napít se z napáječky. Celý den ležela a pila pouze z nízké mističky. Bojím se jestli se jí něco nestalo. Jestli o tom něco víte, prosím pomozte! Předem děkuji za odpověď.
Frkání
(??, 31. 10. 2016 20:22)Když jsem si vzala králíčka, tak divně frkal.... Ale jakoby rychle dýchal a jako chrochtal... Nevíte co to znamená?
Re: Frkání
(Roman, 16. 11. 2016 2:28)Ahoj neboj se je to jeho přirozená reakce, drtivá většina králíku nesnáší braní do náručí, evokuje mu to napadení dravcem ze vzduchu a králíček potřebuje pevnou zem pod nohama. Proto i rychle dýchal, byl ve stresu. Někteří králíci po tomto stresu zalezou někam do ukrytu a musí to "rozdýchat"pak je zase vše v pořádku .
Olizovani
(Markéta , 26. 6. 2016 0:44)Ahojky chtěla jsem se zeptat jestli je normální když mě moji dva králičci neustále olizuji. Mám je asi měsíc a kdykoliv kdy je mám u sebe tak mě olizuji. Nejčastěji na rukou. Ale celkem dlouho. Není to nějaký způsob jak mi něco říct. Přece mě nemůžou mít po takové krátké době tak rádi? Děkuji za odpovědi
Re: Olizovani
(Linda, 8. 8. 2016 19:03)Vůbec to není divné:) projevují ti dík za to, že jsi k nim byla hodná:)
Ptám se
(Emilka, 22. 3. 2016 17:57)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli můžu dát klec s králíčkem k sobě do pokoje? A nebo ho mám dát do chodby?
Odpovězte mi prosím.
Re: Ptám se
(Blboun Nejapný, 8. 8. 2016 12:00)Strč si králíka třeba za klobouk, ale tak, aby měl oporu pod zadními běhy :o)
Re: Ptám se
(Linda, 8. 8. 2016 18:59)Ahoj, obecně je lepší mít králíčka v chodbě, protože při velkých vedrech si "zaleze" do chladnějšího prostoru, ale když bude mít do chodby jenom přístup a budeš ho mít v pokoji, tak to asi tak velký problém nebude :)
BUBNOVÁNÍ
(Jana, 17. 7. 2016 4:46)Dobry den vás článek je opravdu pěkný. Ale měla bych jeden dotaz, můj králíček mě občas vzbudí ve čtyři ráno, právě tímto bubnovanim no poradila by jste mi co mam treba udelat aby přestal. Předem děkuji :-) :-) :-)
Re: BUBNOVÁNÍ
(Dominik, 4. 8. 2016 2:14)Má hlad teď to udělal i Můj králíček teď už je spokojený a spinká
Bubnování předními tlapkami
(Alice, 1. 8. 2016 15:39)Dobrý den, mám dotaz, můj rok a půl starý králík (samička), často bubnuje předními tlapkami v rohu gauče. Takové příjemné rytmické bubnování. Nemohu se nikde dočíst, co to vlastně znamená. Už jednou si v rohu gauče, kde jsem měla deku, udělala pelíšek pro miminka (falešná březost). Předem moc děkuji za odpověď :)
Ucho dole
(Petra, 26. 7. 2016 22:55)Dobrý den chtěla bych se zeptat králíčka zakrsleho máme 3 měsíčního jedno ucho dole druhé nahoře. To se časem srovná? Beránek to není. Měl by je mít nahoře. Díky
Gramatika
(Štěpa, 10. 7. 2016 20:44)Článek je moc hezký a užitečný, jen na té gramatice bych trošku zapracovala... Viz slova oblYčej, zakrslÝk, dravÝ ptáci, obouCH...
Re: Odstrkovani
(:)), 19. 1. 2017 21:43)